Cottonwood, AZ cannabis price index
Flower in Cottonwood typically costs $7.31 per gram (average $7.89) — measured across 341 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$10.40 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Cottonwood flower prices by package size
Averages of the real packages on Cottonwood menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $35.79 | $20 | $10.23 | 147 |
| Quarter (7g) | $46.90 | $46.90 | $6.70 | 4 |
| Half (14g) | $75.05 | $45 | $5.36 | 142 |
Biggest current price drops in Cottonwood
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Orion Live Resin Cartridge (.5g) Grow Sciences · Vape Pens | 1/2 g | $17.50$3550% off | $35/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Kiwi Time Machine Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Jokerz Stash Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Black Dog Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Northern Sensi Pre Pack Flower - 14g Abundant Organics · Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Space Sasquatch Pre Pack Flower - 14g Abundant Organics · Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Sunshine Daydream Pre Pack Flower - 14g Abundant Organics · Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Strawberry Serenity Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Modern Flower | Mint Kush | Smalls | 14g Modern Flower · Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Wood Shiva Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Melon Tree Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Clementine Delight Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | White 99 Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Dark Rainbow Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Grape Marshmallow Pie Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Pineapple Upside Down Cake Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Modern Flower | F1 Durban Mints | Smalls | 14g Modern Flower · Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | First Class Funk Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Modern Flower | Kushlato | Smalls | 14g Modern Flower · Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Grape Gas Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Modern Flower | Singapore Sling | Smalls | 14g Modern Flower · Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | BRR Berry OG Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Funk Mountain #2 Smalls Flower | half ounce | $60$10744% off | $4.29/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Blackberry Punch x Trop Cookies Smalls Flower | half ounce | $70$12243% off | $5/g | Trulieve Cottonwood Dispensary Cottonwood · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Cottonwood whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Cottonwood, cheap ounces, cheapest flower per gram, Cottonwood deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.