Bristol, CT cannabis price index
Flower in Bristol typically costs $8.57 per gram (average $9.07) — measured across 225 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$13.71 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Connecticut flower price index
Bristol flower prices by package size
Averages of the real packages on Bristol menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $36.12 | $18 | $10.32 | 147 |
| Quarter (7g) | $50.41 | $35 | $7.20 | 43 |
| Half (14g) | $87 | $80 | $6.21 | 8 |
| Ounce (28g) | $128.33 | $96 | $4.58 | 24 |
Biggest current price drops in Bristol
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brix | 3.5g Flower - Gush Mintz Brix Cannabis · Flower | eighth | $18$4358% off | $5.14/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Curaleaf Find. Critical Crumb Whole Flower 21.55 % (H) 28g - 01768 Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Curaleaf Find. Tropical Drizzle Whole Flower 19.37 % (H) 28g - 01665 Flower | ounce | $100$17041% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Curaleaf Grassroots Lumberjack Whole Flower 18.17 % (S) 28g - 01826 Flower | ounce | $100$17041% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Curaleaf Find. Citrus Glow Whole Flower 16.64 % (S) 28g - 01672 Flower | ounce | $100$17041% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Half Moonana | Flower | 28g Find · Flower | ounce | $100$17041% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Savvy | ForbiddenZ | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $100$16038% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Savvy | Dosi-Punch | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $100$16038% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Stomper Kush Smalls - 26871 Flower | ounce | $100$16038% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Air Hdz Small Flower - 01788 Flower | ounce | $100$14431% off | $3.57/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Encore Sweet Strawberry Gummies 93.8 mg (S) 10 Pack (20 Servings) - 27381 Edibles | each · 10-pack · 93.8mg THC | $17.50$2530% off | $18.66/100mg THC | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | CT Pharma | Hazy Fields | Flower | 3.5G Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | CTPharma Tuscan Gelato Whole Flower 26.16 % (H) 3.5g - 27436 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | CTPharma Original Glue Whole Flower 26.03 % (I) 3.5g - 27144 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | CTPharma Melonade Whole Flower 24.02 % (H) 3.5g - 27476 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | CTPharma Gush Mintz Whole Flower 26.28 % (I) 3.5g - 27452 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | CTPharma E85 Whole Flower 25.05 % (S) 3.5g - 27433 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | CTPharma Durban Stardawg Whole Flower 27.21 % (H) 3.5g - 27055 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | CTPharma Black Amber Whole Flower 25.21 % (I) 3.5g - 27432 Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | CT Pharma | Modified Haze | Flower | 3.5G Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Gush Mintz Cartridge - 27281 Vape Pens | 1/2 g | $27.30$3930% off | $54.60/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Seattle Sour Kush Cartridge - 27260 Vape Pens | 1/2 g | $27.30$3930% off | $54.60/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Grower's Mix | Big Buds | 3.5g Curaleaf · Flower | eighth | $28$4030% off | $8/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | CTPharma Slurricane Vape 86.07 % (I) 1g - 27222 Vape Pens | gram | $30.80$4430% off | $30.80/g | Trulieve Bristol Dispensary Bristol · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Bristol whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Bristol, cheap ounces, cheapest flower per gram, Bristol deals.
Figures come from licensed Connecticut dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.