Lake City, FL cannabis price index
Flower in Lake City typically costs $7.06 per gram (average $8.66) — measured across 136 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$14.36 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Lake City flower prices by package size
Averages of the real packages on Lake City menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $33.56 | $15 | $9.59 | 65 |
| Quarter (7g) | $48.98 | $20 | $7 | 44 |
| Half (14g) | $127.38 | $75 | $9.10 | 16 |
| Ounce (28g) | $265.57 | $120 | $9.48 | 11 |
Biggest current price drops in Lake City
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Big Pete's Treats | Chocolate Chip Cookies | 100mg | 10ct | 10mg/ea Big Pete's Treats · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Lava Cake | Solvent | Sugar | 1g Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Powdered Donuts: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Purple Alien: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sherb Cream Pie: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Sin Mintz: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Cake Mintz | Solvent | Sugar | 1g Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Truckee Thunder: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Red Rock Runtz: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | NY Sour Diesel | Solvent | Sugar | 1g Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Blood Orange | Disposable | 1g Later Days · Vape Pens | gram | $25$5050% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Ruby Slippers: Diamonds & Sauce Concentrates | gram | $30$5546% off | $30/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Bouncing Buddha | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Purple Alien | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Zero Gravity | Big Buds | 3.5g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Sundae Eclipse Flower Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Stardawg Pie | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Poppy Fields Flower Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Strawnanna Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Purple Alien | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | LGMO Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Stardawg Pie | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Valley of Fire Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Hoover Runtz Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Lake City Lake City · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lake City whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lake City, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lake City deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.