Orlando, FL cannabis price index
Flower in Orlando typically costs $8 per gram (average $10.54) — measured across 1,352 priced listings at 21 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$14.36 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Orlando flower prices by package size
Averages of the real packages on Orlando menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $31.92 | $14 | $9.12 | 725 |
| Quarter (7g) | $41.34 | $20 | $5.91 | 338 |
| Half (14g) | $114.54 | $40 | $8.18 | 67 |
| Ounce (28g) | $266.71 | $149 | $9.53 | 36 |
Biggest current price drops in Orlando
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Carmelita Pre-Roll 1g REEF Cannabis · Pre-rolls | gram | $9$3373% off | $9/g | Curaleaf Dispensary Orlando South Orlando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Carmelita Pre-Roll 1g REEF Cannabis · Pre-rolls | gram | $9$3373% off | $9/g | Curaleaf Dispensary Orlando International Drive Orlando · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Black Label™ Lemon Cake Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Black Label™ Paris OG Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Orlando International Drive Orlando · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Orlando South Orlando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Frutful™ Mint and Lime Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Frutful™ Watermelon Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | MPX™Guava Gas .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | MPX™ Gassy Pines .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Maui | Big Buds | 3.5g GrowHealthy · Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Skunk #1 | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Maadfruit | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | La Bruja | Big Buds | 3.5g GrowHealthy · Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | White 99 | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Fruit Loopz Flower Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Gas Light | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | MPX™ Milos Cheese S2 .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | MPX™ Garlic Breath 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | MPX™ Blue Coffin 0.5 g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | MPX™ Skunk Berry 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | MPX™ Tropical Temptress .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Midnight Merlot | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Orlando Orlando · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | VNLLA FRSTNG Flower | eighth | $18$4560% off | $5.14/g | RISE Dispensary Orlando · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Orlando whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Orlando, cheap ounces, cheapest flower per gram, Orlando deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.