Venice, FL cannabis price index
Flower in Venice typically costs $11.43 per gram (average $11.79) — measured across 152 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $9.29–$14.36 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Venice flower prices by package size
Averages of the real packages on Venice menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $46.77 | $25.25 | $13.36 | 74 |
| Quarter (7g) | $67.89 | $40.25 | $9.70 | 50 |
| Half (14g) | $163.63 | $130.25 | $11.69 | 20 |
| Ounce (28g) | $294 | $250.25 | $10.50 | 8 |
Biggest current price drops in Venice
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sour Perm #37 | Smalls | 7g Flower | each | $45.50$6530% off | $6.50/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Flowery Whole Flower Preroll Pack 5x0.5g - Orange Z Pre-rolls | each · 5-pack | $30$4025% off | $12/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Black Magic | Indoor Flower | 3.5g Wizard Trees · Flower | each | $30$4025% off | $8.57/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sour Perm #37 | Big Buds | 3.5g Flower | each | $30$4025% off | $8.57/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Original Glue 7g Juniors Flower | each | $50.05$6523% off | $7.15/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Super Pure Runtz | Big Buds | 3.5g Runtz · Flower | each | $40$5020% off | $11.43/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Zoap | Smalls | 7g Preferred Gardens · Flower | each | $55.25$6515% off | $7.89/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Shaloha 7g Juniors Flower | each | $55.25$6515% off | $7.89/g | The Flowery Dispensary Venice Venice · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Venice whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Venice, cheap ounces, cheapest flower per gram, Venice deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.