Chicago, IL cannabis price index
Flower in Chicago typically costs $8.61 per gram (average $9.46) — measured across 1,598 priced listings at 8 licensed dispensaries.
Comparable range $4.67–$14.33 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Chicago flower prices by package size
Averages of the real packages on Chicago menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $40.50 | $20.80 | $11.57 | 566 |
| Quarter (7g) | $55.73 | $28 | $7.96 | 484 |
| Half (14g) | $91.74 | $39 | $6.55 | 290 |
| Ounce (28g) | $140.61 | $72 | $5.02 | 168 |
Biggest current price drops in Chicago
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nuvata | Body Dominant Blueberry | Disposable | 0.5g Nuvata · Vape Pens | 1/2 g | $20$4050% off | $40/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Nuvata | Full Body Wild Grape | Disposable | 0.5g Nuvata · Vape Pens | 1/2 g | $20$4050% off | $40/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Nuvata | Mind Dominant Tangerine | Disposable | 0.5g Nuvata · Vape Pens | 1/2 g | $20$4050% off | $40/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | EMERALD OG | 4.5G Flower | each | $23$4650% off | $5.11/g | Nirvana Dispensary Chicago · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | HEADBAND | 4.5G Flower | each | $23$4650% off | $5.11/g | Nirvana Dispensary Chicago · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | YESCA | 3.5G Flower | each | $23$4650% off | $6.57/g | Nirvana Dispensary Chicago · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | SILVER BUBBLE | 4.5G Flower | each | $23$4650% off | $5.11/g | Nirvana Dispensary Chicago · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | LOVE MACHINE | 3.5G Flower | each | $23$4650% off | $6.57/g | Nirvana Dispensary Chicago · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | DROOLER | 3.5G Flower | each | $23$4650% off | $6.57/g | Nirvana Dispensary Chicago · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Red Pop | Live Resin Cartridge | 0.5g Cresco · Vape Pens | 1/2 g | $24$4850% off | $48/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Strawberry Milkshake [1g] Vape Pens | gram | $25$5050% off | $25/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Peanut Butter and Jelly Cart | 1G Vape Pens | gram | $25$5050% off | $25/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Farmer's Daughter Flower | eighth | $27$5450% off | $7.71/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Peachy Keen 2G Batch · Vape Pens | 2 g | $32.50$6550% off | $16.25/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Savvy | Rainbow Belts | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $34.50$6950% off | $17.25/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Spicy Dunker Flower | ounce | $80$16050% off | $2.86/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Windy City OG Smalls | 7g Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | nuEra Chicago Dispensary Chicago · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Ice Cream Cake Popcorn 28g / 1oz High Supply · Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Bob Hope Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | nuEra Chicago Dispensary Chicago · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | White Fire x Chem D Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Velvet Ropes | Smalls | 3.5g The Botanist · Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | The Botanist | Rainbow Belts 2.0 | Smalls | 14g The Botanist · Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | The Botanist | Strawberry Bubbles | Smalls | 14g The Botanist · Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | The Botanist | Violet Fog | Smalls | 14g The Botanist · Flower | ounce | $100$20050% off | $3.57/g | Prairie Cannabis Dispensary Chicago South Loop Chicago · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Chicago whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Chicago, cheap ounces, cheapest flower per gram, Chicago deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.