Danville, IL cannabis price index
Flower in Danville typically costs $6.43 per gram (average $7.38) — measured across 400 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$11.43 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Danville flower prices by package size
Averages of the real packages on Danville menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $34.50 | $18 | $9.86 | 113 |
| Quarter (7g) | $48.10 | $30 | $6.87 | 104 |
| Half (14g) | $81.53 | $51 | $5.82 | 126 |
| Ounce (28g) | $126.67 | $90 | $4.52 | 48 |
Biggest current price drops in Danville
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fashion Forward Flower (Smalls Blend) [3.5g] Daze Off · Flower | eighth | $18$3040% off | $5.14/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | UPNORTH DURBAN POISON FLOWER 3.5G Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | White Peach Gelato Premier Flower [3.5g] Aeriz · Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | AERIZ CHEM BERRY FLOWER 3.5G Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | REDEMPTION BOTANICALS TRAPLINE #3 FLOWER 3.5G Flower | eighth | $28.80$4840% off | $8.23/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | REDEMPTION BOTANICALS BLACK MAPLE FLOWER 3.5G Flower | eighth | $28.80$4840% off | $8.23/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | REDEMPTION BOTANICALS GUAVA JAM FLOWER 3.5G Flower | eighth | $28.80$4840% off | $8.23/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | REDEMPTION BOTANICALS PABLO'S REVENGE FLOWER 3.5G Flower | eighth | $28.80$4840% off | $8.23/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | REDEMPTION BOTANICALS OISHII FLOWER 3.5G Flower | eighth | $28.80$4840% off | $8.23/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | &SHINE FLAVORBOW POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | &SHINE BERRY CREAM CRUNCH POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | &SHINE BERRY NEBULA POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | &SHINE CITRUS BLISS POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | &SHINE COUCH CANDY POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | &SHINE CRAZY FACEBOW POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | &SHINE FROSTLINE MINT POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | &SHINE GELLIE GAS POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | &SHINE GORILLA COOKIES POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | &SHINE GRAPE CHEM POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | &SHINE MONKEY BREAD POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | &SHINE SKUNK AURA POPCORN 7G Flower | quarter | $30$5040% off | $4.29/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | UPNORTH WHITE WIDOW FLOWER 3.5G Flower | eighth | $33$5540% off | $9.43/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | UPNORTH SOUR DIESEL FLOWER 3.5G Flower | eighth | $33$5540% off | $9.43/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Jenny Kush Premier Flower [3.5g] Aeriz · Flower | eighth | $33$5540% off | $9.43/g | SEVEN POINT Danville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Danville whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Danville, cheap ounces, cheapest flower per gram, Danville deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.