Lakemoor, IL cannabis price index
Flower in Lakemoor typically costs $7.50 per gram (average $8.35) — measured across 84 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.17–$11.79 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Lakemoor flower prices by package size
Averages of the real packages on Lakemoor menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $36.39 | $23.62 | $10.40 | 32 |
| Quarter (7g) | $49.71 | $27 | $7.10 | 21 |
| Half (14g) | $87.99 | $60 | $6.28 | 22 |
| Ounce (28g) | $120 | $100 | $4.29 | 5 |
Biggest current price drops in Lakemoor
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Big Perm | Big Buds | 28g Flower | ounce | $100$18044% off | $3.57/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | All Gas | Big Buds | 28g Flower | ounce | $100$18044% off | $3.57/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Booger Sugar | Big Buds | 28g Flower | ounce | $100$18044% off | $3.57/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Flora | Miami Yeyo | Flower Flower | gram | $15$2025% off | $15/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Flora | Disco Fries | Flower Flower | gram | $15$2025% off | $15/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Flora | Hawaiian Rain x Permanent Marker | Flower Flower | gram | $15$2025% off | $15/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Flora | Grand Master Sexy | Flower Flower | gram | $15$2025% off | $15/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Paul Bunyan | Life Lessons | Mixed Buds Flower Flower | eighth | $23.62$31.5025% off | $6.75/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | PTS Farms | Bubblegum Runtz | Flower Flower | eighth | $27$3625% off | $7.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Tales & Travels | Melonade | Flower Flower | eighth | $27$3625% off | $7.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Paul Bunyan | Bubbasaur | Ground Flower Flower | quarter | $27$3625% off | $3.86/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Paul Bunyan | Blizzy | Ground Flower Flower | quarter | $27$3625% off | $3.86/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | PTS Farms | Bubba Kush | Flower Flower | eighth | $27$3625% off | $7.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | PTS Farms | OG Sour Diesel | Flower Flower | eighth | $27$3625% off | $7.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Tales & Travels | Samba Slapz | Flower Flower | eighth | $27$3625% off | $7.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Tales and Travels | Zeebra Cakez | Little Nugs Flower | eighth | $27$3625% off | $7.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | The Botanist | Lemon Cream Cookies | .5g Pre Roll | 7 pack The Botanist · Pre-rolls | eighth · 7-pack | $30$4025% off | $8.57/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Otherside | Rainbow Zangria | Flower Flower | eighth | $30$4025% off | $8.57/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Strawberry Guava | 3.5g Flower Bag | Indica (the) Essence · Flower | eighth | $33.75$4525% off | $9.64/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | (the) Essence | Purpentine | Big Buds | 7g (the) Essence · Flower | eighth | $33.75$4525% off | $9.64/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | PTS Farms | Full Metal B | Flower Flower | quarter | $33.75$4525% off | $4.82/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Sol | Gushmints | Flower | 3.5G SoL Cannabis · Flower | eighth | $37.50$5025% off | $10.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Triple Seven | Mac N' Jelly | Flower Flower | eighth | $37.50$5025% off | $10.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Triple Seven | Horace | Flower Flower | eighth | $37.50$5025% off | $10.71/g | NOBO Lakemoor · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lakemoor whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lakemoor, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lakemoor deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.