Berwick, ME cannabis price index
Flower in Berwick typically costs $8.57 per gram (average $8.19) — measured across 141 priced listings at 3 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$10 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maine flower price index
Berwick flower prices by package size
Averages of the real packages on Berwick menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $30.26 | $20 | $8.65 | 109 |
| Quarter (7g) | $41.67 | $40 | $5.95 | 6 |
| Half (14g) | $86.18 | $75 | $6.16 | 17 |
| Ounce (28g) | $165 | $130 | $5.89 | 8 |
Biggest current price drops in Berwick
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Pre-Roll .6g - Crusher Claw Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Silver Kush Pre-Roll by JAR Cannabis Co. JAR Cannabis Co. · Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Pre-Roll .6g - Dante's Inferno Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Pre-Roll .6g - Double Solo Burger #5 Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Mac 1 Pre-Roll by JAR Cannabis Co. JAR Cannabis Co. · Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Pre-Roll .6g - Double Solo Burger #7 Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Pre-Roll .6g - Gary Payton Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Pre-Roll .6g - Hippie Crasher Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Motorbreath Pre-Roll .6g by JAR Cannabis Co. JAR Cannabis Co. · Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Pre-Roll .6g - Oishii Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | JAR Pre-Roll AU .6g - White Truffle Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | JAR Pre-Roll .6g - Golden OG Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Motorbreath - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Black Maple - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Wedding Pie - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Super Boof - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Blue Slushie - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Silver Kush - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Sherbanger - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Deep Fried Ice Cream - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Deep Space - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Double Solo Burger #5 - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Gary Payton - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Han Solo Burger - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Berwick Berwick · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Berwick whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Berwick, cheap ounces, cheapest flower per gram, Berwick deals.
Figures come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.