Carrabassett Valley, ME cannabis price index
Flower in Carrabassett Valley typically costs $9.77 per gram (average $8.77) — measured across 35 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $6.07–$10.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maine flower price index
Carrabassett Valley flower prices by package size
Averages of the real packages on Carrabassett Valley menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $33.76 | $25 | $9.65 | 27 |
| Half (14g) | $81.25 | $75 | $5.80 | 8 |
Biggest current price drops in Carrabassett Valley
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Pre-Roll .6g - Deep Space Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pre-Roll .6g - Deep Fried Ice Cream Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Pre-Roll .6g - Black Maple Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Clementine Kush Pre-Roll by JAR Cannabis Co. JAR Cannabis Co. · Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Pre-Roll .6g - Sour Sniffits Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Pre-Roll .6g - Mule Fuel Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Mac 1 Pre-Roll by JAR Cannabis Co. JAR Cannabis Co. · Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Pre-Roll .6g - Grape Gasoline Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Pre-Roll .6g - Golden Goat Pre-rolls | 3/5 g | $4.80$620% off | $8/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Wedding Pie - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Han Solo Burger - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Golden Goat - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Silver Kush - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Dante's Inferno - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Blue Slushie - 2 Pack - .6g Each Pre-rolls | 1.2 g · 2-pack | $8$1020% off | $6.67/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Pre-Roll 1.1g - Oishii Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Pre-Roll 1.1g - Mule Fuel Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Pre-Roll 1.1g - Motorbreath Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Pre-Roll 1.1g - Grape Gasoline Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Pre-Roll 1.1g - Devil Driver Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Pre-Roll 1.1g - Blue Slushie Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Violet Vixen Pre-Roll by JAR Cannabis Co. JAR Cannabis Co. · Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Motorbreath - Infused Chillum .5g - Cured Resin Infused Pre-rolls | 1/2 g | $9.60$1220% off | $19.20/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Pre-Roll 1.1g - Sour Sniffits Pre-rolls | 1.1 g | $9.60$1220% off | $8.73/g | JAR Cannabis Co. Dispensary - Carrabassett (Sugarloaf) Carrabassett Valley · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Carrabassett Valley whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Carrabassett Valley, cheap ounces, cheapest flower per gram, Carrabassett Valley deals.
Figures come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.