Lewiston, ME cannabis price index
Flower in Lewiston typically costs $7.39 per gram (average $9.45) — measured across 1,168 priced listings at 18 licensed dispensaries.
Comparable range $3.57–$14.74 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Maine flower price index
Lewiston flower prices by package size
Averages of the real packages on Lewiston menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $23.27 | $7 | $6.65 | 460 |
| Quarter (7g) | $53.75 | $30 | $7.68 | 4 |
| Half (14g) | $59.01 | $20 | $4.21 | 18 |
| Ounce (28g) | $84.73 | $25 | $3.03 | 78 |
Biggest current price drops in Lewiston
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Full Spectrum Cosmic Clusters 500MG Edibles | each · 500mg THC | $12.95$24.9548% off | $2.59/100mg THC | Mainely Sticky Buds LLC Lewiston · ★ 4.5 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Full Spectrum Cosmic Clusters 250MG Edibles | each · 250mg THC | $7.95$14.9547% off | $3.18/100mg THC | Mainely Sticky Buds LLC Lewiston · ★ 4.5 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | MSB Assorted Fruit Pack 300MG - 10 pack of 30MG Edibles | each · 10-pack · 300mg THC | $9.95$14.9533% off | $3.32/100mg THC | Mainely Sticky Buds LLC Lewiston · ★ 4.5 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | MSB SOUR Assorted Fruit Pack 300MG - 10 pack of 30MG Edibles | each · 10-pack · 300mg THC | $9.95$14.9533% off | $3.32/100mg THC | Mainely Sticky Buds LLC Lewiston · ★ 4.5 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Iced Tea - Half & Half - 10mg - Five Islands Drinks | each · 10mg THC | $2.80$430% off | $28/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Iced Tea - Peach - 10mg - Five Islands Drinks | each · 10mg THC | $2.80$430% off | $28/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Iced Tea - Classic - 10mg - Five Islands Drinks | each · 10mg THC | $2.80$430% off | $28/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Crude Extracts | Shooter McGavin | Cured Resin | [1g] Resin Cartridge Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Crude Extracts | HIGHLY Mr. Nasty | Cured Resin | [1g] Resin Cartridge Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | 3.5g Pre-Pack WiFi Bomb (H) Flower | eighth | $8$1020% off | $2.29/g | Black Cat Cannabis Lewiston · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | 3.5g Pre-Pack Cherry Bomb (H) Flower | eighth | $8$1020% off | $2.29/g | Black Cat Cannabis Lewiston · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | 3.5g Pre-Pack Platinum Disco (H) Flower | eighth | $8$1020% off | $2.29/g | Black Cat Cannabis Lewiston · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | America Seltzer | [100mg] | Hi5 Drinks | each · 100mg THC | $23.80$2815% off | $23.80/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Black Cherry Seltzer | [100mg] | Hi5 Drinks | each · 100mg THC | $23.80$2815% off | $23.80/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Peach Mango Seltzer | [100mg] | Hi5 Drinks | each · 100mg THC | $23.80$2815% off | $23.80/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Orange Soda | [10mg] | Hi5 Drinks | each · 10mg THC | $4.50$510% off | $45/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Glaze | Twin Pack Grape + Strawberry Gummies | 200mg Glaze · Edibles | each · 200mg THC | $18$2010% off | $9/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Glaze | Nano | Stoned Fruit Gummies | 20pc | 200MG Glaze · Edibles | each · 200mg THC | $25.20$2810% off | $12.60/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | HIGHLY | Candy Runtz | Flower | I | [3.5g] Flower | eighth | $27$3010% off | $7.71/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Glaze | Full Spectrum | Fruit Punch Gummies | 200mg Glaze · Edibles | each · 200mg THC | $28.80$3210% off | $14.40/100mg THC | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Lewiston Lewiston · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lewiston whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lewiston, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lewiston deals.
Figures come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.