Joplin, MO cannabis price index
Flower in Joplin typically costs $7.14 per gram (average $7.81) — measured across 1,216 priced listings at 5 licensed dispensaries.
Comparable range $4.55–$10.93 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Missouri flower price index
Joplin flower prices by package size
Averages of the real packages on Joplin menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $31.56 | $17 | $9.02 | 682 |
| Quarter (7g) | $45.54 | $24.65 | $6.51 | 139 |
| Half (14g) | $75.96 | $46.75 | $5.43 | 278 |
| Ounce (28g) | $142.12 | $76.50 | $5.08 | 88 |
Biggest current price drops in Joplin
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3.5G OUZO Flower | each | $26.25$3525% off | $7.50/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Alien Mints | Liquid Diamond Cartridge | 0.5g Vivid · Vape Pens | each | $30$4025% off | $60/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Florida Kush | Liquid Diamond Cartridge | 0.5g Vivid · Vape Pens | each | $30$4025% off | $60/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Cherry Sorbet | Liquid Diamond Cartridge | 0.5g Vivid · Vape Pens | each | $30$4025% off | $60/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | 8 Inch Bagel | Big Buds | 3.5g Vivid · Flower | each | $30$4025% off | $8.57/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Wavelength | Gush Mintz | 1g LR Cart Wavelength Extracts · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | StarChem Highway | Big Buds | 7g Flower | each | $41.25$5525% off | $5.89/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Wavelength | Trop Gelato | 1g CR Cart Wavelength Extracts · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Verts Neighborhood Dispensary Joplin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Greenlight | Banana Punch | Flower | 3.5G Greenlight · Flower | eighth | $17$2015% off | $4.86/g | The Dispensary of Joplin Joplin · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 10 | Greenlight | Banana Punch | Flower | 3.5G Greenlight · Flower | eighth | $17$2015% off | $4.86/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Greenlight | White Octane | Flower | 3.5G Greenlight · Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Lunar Haze 3.5g Flower Space Cadet · Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Blue Lobster (3.5g) Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Nuthera Cannabis - Punch Breath Nuthera · Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Papayahuasca (3.5g) Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Blue Ritz (3.5g) | GOLD Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Super Boof (3.5g) | GOLD Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | The Dispensary of Joplin Joplin · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 18 | American Tricho #13 (3.5g) Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Apple Tartz (3.5g) Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Papayahuasca (3.5g) Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | The Dispensary of Joplin Joplin · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 21 | Zoap (3.5g) | GOLD Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | The Dispensary of Joplin Joplin · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 22 | Nuthera Cannabis - Punch Breath Nuthera · Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | The Dispensary of Joplin Joplin · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 23 | Bazooka Joe (3.5g) | GOLD Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | Greenlight Dispensary Joplin Joplin · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Lunar Haze 3.5g Flower Space Cadet · Flower | eighth | $21.25$2515% off | $6.07/g | The Dispensary of Joplin Joplin · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Joplin whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Joplin, cheap ounces, cheapest flower per gram, Joplin deals.
Figures come from licensed Missouri dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.