Henderson, NV cannabis price index
Flower in Henderson typically costs $7.14 per gram (average $7.52) — measured across 300 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $3.75–$12.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Nevada flower price index
Henderson flower prices by package size
Averages of the real packages on Henderson menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $32.46 | $15 | $9.27 | 173 |
| Quarter (7g) | $51.43 | $34.30 | $7.35 | 6 |
| Half (14g) | $55.72 | $45 | $3.98 | 95 |
Biggest current price drops in Henderson
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BaM LV Glue (H) Flower Flower | eighth | $15$3557% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Sundae Co. Tahoe Granola (H) Flower Flower | eighth | $25$5555% off | $7.14/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sundae Co. Peach Preserves (H) Flower Flower | eighth | $25$5555% off | $7.14/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Hustler's Ambition Nightmare Cookies (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Hustler's Ambition Sticky Fingers (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Hustler's Ambition Trainwreck (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Jasper Dosilato (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Jasper GovernMint Oasis (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Dope Dope Fuji Sherbet (I) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Jasper Zashimi (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Dope Dope Grapes & Cream (I) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dope Dope Mochi (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Dope Dope Pablo's Revenge (I) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Dope Dope Tahoe OG (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Dope Dope Wedding Pie (I) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | WHITE ZERBERT - 3.5G STIIIZY · Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | STIIIZY Goats Milk Flower 3.5g - Black Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Hustler's Ambition Double Dream (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Hustler's Ambition Gelato #41 (I) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Hippies Super Mac Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Hippies Cream Cheese (I) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Hippies Candy Breath (S) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Hippies Ape S#!t (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Hustler's Ambition Donny Burger (H) Flower Flower | eighth | $15$2540% off | $4.29/g | The Dispensary Gibson Henderson · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Henderson whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Henderson, cheap ounces, cheapest flower per gram, Henderson deals.
Figures come from licensed Nevada dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.