Atlantic City, NJ cannabis price index
Flower in Atlantic City typically costs $9.51 per gram (average $9.72) — measured across 432 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $5–$14 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Atlantic City flower prices by package size
Averages of the real packages on Atlantic City menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $37.59 | $19.12 | $10.74 | 238 |
| Quarter (7g) | $55.52 | $26.25 | $7.93 | 81 |
| Half (14g) | $84.34 | $52 | $6.02 | 20 |
| Ounce (28g) | $145.84 | $102 | $5.21 | 43 |
Biggest current price drops in Atlantic City
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Baccarat Live Resin Cart Verano · Vape Pens | 1/2 g | $20$4050% off | $40/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy Vacay | Banana Sherbz | Cartridge | 1g Savvy · Vape Pens | gram | $20$4050% off | $20/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | The CLEAR Original All-in-One 500mg | Golden Goat CLEAR Brands · Vape Pens | 1/2 g | $22.50$4550% off | $45/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Blue Zkittlez | 3.5g Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Pinata | 3.5g Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Mimosa | 3.5g Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | MegaBoof | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | The CLEAR Original All-in-One 500mg | Lobster Butter CLEAR Brands · Vape Pens | 1/2 g | $27$4540% off | $54/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Hashburger | Big Buds | 1g Goodies · Flower | gram | $10.50$1425% off | $10.50/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Lemon Cake | 0.5g Nectar Cartridge | Hybrid (the) Essence · Vape Pens | 1/2 g | $20.70$27.6025% off | $41.40/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Kush Berry Burger | 3.5g | Mixed Buds Flower | eighth | $26.25$3525% off | $7.50/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Elvis | 7g | Shake Flower | quarter | $26.25$3525% off | $3.75/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Singapore Sling | 3.5g | Mixed Buds Flower | eighth | $28.88$38.5025% off | $8.25/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Sweetie Pie | Big Buds | 3.5g Grown Rogue · Flower | eighth | $35.07$46.7625% off | $10.02/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Very Berry | Disposable | 2g Later Days · Vape Pens | 2 g | $42$5625% off | $21/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Violet Vixen | 28g | Mixed Buds Flower | ounce | $102$13625% off | $3.64/g | Everest Dispensary Atlantic City Atlantic City · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Cookies | Cinnamon Milk | Big Buds Baggie | 3.5g Flower | eighth | $35$4522% off | $10/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Cookies | Fried Bananas | Big Buds Tub | 3.5g Flower | eighth | $35$4522% off | $10/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Simply Herb - Tropical Thunder - 1g Disposable Vape Pens | gram | $35$4522% off | $35/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Simply Herb - POG Juice - 1g Disposable Vape Pens | gram | $35$4522% off | $35/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | Lemon Cherry Sherbert | Big Buds | 3.5g Kind Tree · Flower | eighth | $35$4522% off | $10/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Kind Tree Vanilla Sprinklez Flower | eighth | $35$4522% off | $10/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Kind Tree Baby Yoda Flower | eighth | $35$4522% off | $10/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Chem Krush | Big Buds | 3.5g Kind Tree · Flower | eighth | $35$4522% off | $10/g | Rollin' Green Atlantic City · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Atlantic City whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Atlantic City, cheap ounces, cheapest flower per gram, Atlantic City deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.