Metuchen, NJ cannabis price index
Flower in Metuchen typically costs $12 per gram (average $11.80) — measured across 121 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $6.50–$17.14 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Metuchen flower prices by package size
Averages of the real packages on Metuchen menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $47.68 | $29.25 | $13.62 | 64 |
| Quarter (7g) | $65.55 | $45.50 | $9.36 | 24 |
| Half (14g) | $105.76 | $52 | $7.55 | 18 |
| Ounce (28g) | $135 | $78 | $4.82 | 4 |
Biggest current price drops in Metuchen
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sans Souci | Exclusive Flower | quarter | $60$12452% off | $8.57/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Street Tartz | Pre-Roll Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Elyon | Sour Lemons | Pre-Roll Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Elyon | Marmalade | Pre-Roll Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Elyon | Mule Fuel| Pre Roll Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Elyon | Garlicane | Pre-Roll Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Elyon | Glitter Bomb | Joint | 1.25g Bango Distribution · Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Ruby Violet | Pre-Roll Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Elyon | World Cup | USA Grape Gas | Joint | 1.25g Bango Distribution · Pre-rolls | 1.25 g | $7.80$1235% off | $6.24/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Focus | 1:1 THC:THCv | Infused Pre-Roll 2 Pack Infused Pre-rolls | 1.5 g · 2-pack | $10.40$1635% off | $6.93/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Dream Chewz | Mixed Berry 1:1 THC:CBN Gummies | 100mg | 10ct | 10mg/ea Bango Distribution · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $15.60$2435% off | $15.60/100mg THC | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dream Chewz | Mellow Mango 1:1 THC:CBN Gummies | 100mg | 10ct | 10mg/ea Bango Distribution · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $15.60$2435% off | $15.60/100mg THC | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Feelz | Da Funk | Pre-Roll 3 Pack Pre-rolls | 3.75 g · 3-pack | $17.55$2735% off | $4.68/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Feelz | Smile High Club | Pre Roll 3-Pack Pre-rolls | 3.75 g · 3-pack | $17.55$2735% off | $4.68/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Feelz | Citrus Mistress | Pre-Roll 3 Pack Pre-rolls | 3.75 g · 3-pack | $17.55$2735% off | $4.68/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Elyon | Orange Cherry Gelato Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Elyon | Screwface Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Elyon | Terpgasm | Big Buds | 3.5g Bango Distribution · Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Elyon | Marmalade Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Elyon | Garlicane Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Elyon | Futura Haze | Big Buds | 3.5g Bango Distribution · Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Feelz | Watermelon Mimosa | Pre Roll 10 Pack Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $42.25$6535% off | $8.45/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Indigo | Pre Roll 10 Pack Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $42.25$6535% off | $8.45/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Futura Haze | Pre Roll 10 Pack Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $42.25$6535% off | $8.45/g | HoneyStash Dispensary Metuchen · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Metuchen whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Metuchen, cheap ounces, cheapest flower per gram, Metuchen deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.