North Bergen, NJ cannabis price index
Flower in North Bergen typically costs $13.71 per gram (average $13.07) — measured across 168 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $7.14–$17.14 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
North Bergen flower prices by package size
Averages of the real packages on North Bergen menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $52.53 | $36 | $15.01 | 106 |
| Quarter (7g) | $74.30 | $48 | $10.61 | 31 |
| Half (14g) | $125.52 | $95.20 | $8.97 | 10 |
| Ounce (28g) | $216.92 | $159.20 | $7.75 | 17 |
Biggest current price drops in North Bergen
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Breakwater 1:1 CBN:THC Blackberry Gummies 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $22.50$3025% off | $22.50/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Breakwater Pear Fig Gummies 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $22.50$3025% off | $22.50/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Breakwater Apple Kiwi Gummies 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $22.50$3025% off | $22.50/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Breakwater 5:1 CBG:THC Orange Gummies 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $22.50$3025% off | $22.50/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Breakwater Peach Mango Gummies 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $22.50$3025% off | $22.50/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Breakwater 25:1 CBD:THC Lemon Ginger Gummies 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $22.50$3025% off | $22.50/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Breakwater Dark Chocolate 100mg 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $27$3625% off | $27/100mg THC | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Breakwater Purple Ombre Cake #42 Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Breakwater Wave Runners Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Breakwater Banana Puddintain Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Breakwater Blissful Wizard Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Breakwater (Headband x ChemD) x Skunkdog Bx1 Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Breakwater Blue & Cream Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Breakwater Candy Fumes Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Breakwater Moonbow #20 Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Breakwater Peanut Butter Breath #240 Flower 3.5g Flower | eighth | $48.75$6525% off | $13.93/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Kush VIII | Cartridge .5g Breakwater · Vape Pens | 1/2 g | $49.50$6625% off | $99/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Breakwater Ghost Train Haze #55 Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $49.50$6625% off | $99/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Breakwater Royal CBD Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $49.50$6625% off | $99/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Breakwater Pie Eyed Cartridge 1g Vape Pens | gram | $82.50$11025% off | $82.50/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Breakwater Ghost Train Haze #55 Flower 7g Flower | quarter | $90$12025% off | $12.86/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Breakwater Blissful Wizard Flower 7g Flower | quarter | $90$12025% off | $12.86/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Breakwater (Headband x ChemD) x Skunkdog Bx1 Flower 7g Flower | quarter | $90$12025% off | $12.86/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Breakwater Moonbow #20 Flower 7g Flower | quarter | $90$12025% off | $12.86/g | Authorized Dealer Dispensary North Bergen · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in North Bergen whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in North Bergen, cheap ounces, cheapest flower per gram, North Bergen deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.