Clovis, NM cannabis price index
Flower in Clovis typically costs $8 per gram (average $6.97) — measured across 274 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $3.50–$8.57 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Mexico flower price index
Clovis flower prices by package size
Averages of the real packages on Clovis menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $24.30 | $15 | $6.94 | 88 |
| Quarter (7g) | $65.14 | $60 | $9.31 | 14 |
| Half (14g) | $80 | $80 | $5.71 | 2 |
| Ounce (28g) | $45 | $30 | $1.61 | 8 |
Biggest current price drops in Clovis
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SUBLIME | Hot Rod | Mai Tai Flower | gram | $7$1030% off | $7/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | 2g Papaya All-In-One Vape ghost. · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 2g Pinkman All-In-One Vape ghost. · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Ghost | 2g Cart | Ghost Train Haze | Sativa Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Ghost | 2g Cart | Guava | Sativa Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | 2g Boysenberry Kush All-In-One Vape ghost. · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Ghost | 2g Disposable | Ocean Spray Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Ghost | 2g Cart | Slurricane | Hybrid Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | JOY BOMBS | TROPICAL HAZE | 100MG Edibles | each · 100mg THC | $17$2015% off | $17/100mg THC | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | JOY BOMBS | SOUR FRUIT | 100MG Edibles | each · 100mg THC | $17$2015% off | $17/100mg THC | Vana Society Cannabis Dispensary Clovis Clovis · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Clovis whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Clovis, cheap ounces, cheapest flower per gram, Clovis deals.
Figures come from licensed New Mexico dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.