Farmingdale, NY cannabis price index
Flower in Farmingdale typically costs $10.29 per gram (average $11.10) — measured across 706 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $5.03–$15.71 per gram · index refreshed Oct 1, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
Farmingdale flower prices by package size
Averages of the real packages on Farmingdale menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $41.39 | $19.20 | $11.83 | 412 |
| Quarter (7g) | $55.68 | $35.20 | $7.95 | 37 |
| Half (14g) | $90.90 | $40 | $6.49 | 72 |
| Ounce (28g) | $137.38 | $71.25 | $4.91 | 88 |
Biggest current price drops in Farmingdale
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bruce Banner | 1g Infused Pre Rolls | 2pk *Short Dated* Flower | each · 2-pack | $10$2050% off | $10/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Acid (Smalls) | Indoor 14g Flower | half ounce | $63$9030% off | $4.50/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | The Botanist | Violet Fog | Flower | 28g The Botanist · Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Moby Dick | .75g Infused Pre Roll Flower | each | $7.50$1025% off | $10/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Northern Lights | 1g Infused Pre Roll Flower | each | $8.25$1125% off | $8.25/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Lemon Haze | 1.25g Infused Pre Roll Flower | each | $10.50$1425% off | $8.40/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gorilla Glue | 1.25g Infused Pre Roll Flower | each | $10.50$1425% off | $8.40/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Florida Sunrise | 1.25g Infused Pre Roll Flower | each | $10.50$1425% off | $8.40/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Mendo Breath | 3.5g Flower | eighth | $21$2825% off | $6/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Lemon Cherry Gelato | Jar | 3.5g Flower | eighth | $30$4025% off | $8.57/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Berry Noir | 28g | Outdoor Flower Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Tequila Sunrise 28g The Plug Pack · Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Pressure OG | 28g | Outdoor Flower Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | PB & J 28g The Plug Pack · Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Sapphire Haze | 28g | Outdoor Flower Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Lychee Dream 28g The Plug Pack · Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Frosted Velvet | 28g | Outdoor Flower Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Bomb Pop 28g The Plug Pack · Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Chopped Cheese 28g The Plug Pack · Flower | ounce | $71.25$9525% off | $2.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Blue Nerdz | 28g | Indoor Flower Flower | ounce | $135$18025% off | $4.82/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Baja Breeze | 1g | Quad Infused Flower | each | $20.54$2621% off | $20.54/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Kush Cake | 3.5g Flower Flower | eighth | $19.20$2420% off | $5.49/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Animal Face | Flower | 3.5g Leal · Flower | eighth | $19.20$2420% off | $5.49/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | GMO | 3.5g Flower Flower | eighth | $19.20$2420% off | $5.49/g | Happy Days Cannabis Dispensary & Delivery Farmingdale · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Farmingdale whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Farmingdale, cheap ounces, cheapest flower per gram, Farmingdale deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.