Honeoye Falls, NY cannabis price index
Flower in Honeoye Falls typically costs $11.43 per gram (average $10.69) — measured across 166 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$14.29 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
Honeoye Falls flower prices by package size
Averages of the real packages on Honeoye Falls menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $42.46 | $30 | $12.13 | 113 |
| Quarter (7g) | $63.25 | $40 | $9.04 | 16 |
| Half (14g) | $102.97 | $70 | $7.35 | 18 |
| Ounce (28g) | $150.45 | $110 | $5.37 | 11 |
Biggest current price drops in Honeoye Falls
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ztopia | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $32.70$43.6025% off | $9.34/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Rove - Garlic Juice (H) - 74.51% - Live Rosin Reload Pod Vape Pens | 1/2 g | $33.75$4525% off | $67.50/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Maui Waui | Melted Diamond Live Resin Mini Bar Vape | 0.5g (All-In-One) ROVE · Vape Pens | 1/2 g | $33.75$4525% off | $67.50/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Zoap | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $37.50$5025% off | $10.71/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Haze | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $37.50$5025% off | $10.71/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Dumbo Gumbo | Big Buds | 4g Flower | 4 g | $40$53.3325% off | $10/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Pineapple Express | Melted Diamond Live Resin Mini Bar Vape .5g(All-In-One) ROVE · Vape Pens | 1/2 g | $40.88$54.5025% off | $81.76/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Slush Pop | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Reload) ROVE · Vape Pens | gram | $60$8025% off | $60/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Maui Waui | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Reload) ROVE · Vape Pens | gram | $60$8025% off | $60/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Durban Guava | Premier Live Resin Cartridge | 1g ROVE · Vape Pens | gram | $60.38$80.5025% off | $60.38/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Skywalker OG | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Ready-To-Use) ROVE · Vape Pens | gram | $63.75$8525% off | $63.75/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Maui Waui | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Ready-To-Use) ROVE · Vape Pens | gram | $63.75$8525% off | $63.75/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Rove - Northern Lights (I) - 91.78% - Live Resin Vape Kit Vape Pens | gram | $63.75$8525% off | $63.75/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Pineapple Express | 2g Melted Diamond Live Resin Vape | 2x 1g (Reload) ROVE · Vape Pens | 2 g · 2-pack | $74.25$9925% off | $18.56/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Maui Waui | 2g Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 2x 1g (Reload) ROVE · Vape Pens | 2 g · 2-pack | $74.25$9925% off | $18.56/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | 1 gram Deuces Pink Guava Runtz x Blueberry Certz Live Resin Vape | NY Bodega Boyz · Vape Pens | gram | $34.99$4421% off | $34.99/g | MJ Dispensary Honeoye Falls · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Honeoye Falls whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Honeoye Falls, cheap ounces, cheapest flower per gram, Honeoye Falls deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.