Watertown, NY cannabis price index
Flower in Watertown typically costs $11.43 per gram (average $10.07) — measured across 193 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.26–$14.29 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
Watertown flower prices by package size
Averages of the real packages on Watertown menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $43.29 | $30 | $12.37 | 114 |
| Quarter (7g) | $60.25 | $50 | $8.61 | 20 |
| Half (14g) | $106.15 | $100 | $7.58 | 26 |
| Ounce (28g) | $140.39 | $99 | $5.01 | 28 |
Biggest current price drops in Watertown
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Cheevo | GSC | Disposable | 2g Cheevo · Vape Pens | 2 g | $52$6520% off | $26/g | The Cannabis Depot Watertown · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | CHAOS | AIO VAPE | NYC DIESEL | 2.0G Vape Pens | 2 g | $60$7014% off | $30/g | The Cannabis Depot Watertown · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | CHAOS | AIO VAPE | PINEAPPLE EXPRESS | 2.0G Vape Pens | 2 g | $60$7014% off | $30/g | The Cannabis Depot Watertown · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | CHAOS | AIO VAPE | TERPAJA BLAST | 2.0G Vape Pens | 2 g | $60$7014% off | $30/g | The Cannabis Depot Watertown · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Watertown whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Watertown, cheap ounces, cheapest flower per gram, Watertown deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.