Akron, OH cannabis price index
Flower in Akron typically costs $10.86 per gram (average $10.71) — measured across 85 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $7.50–$13.85 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Ohio flower price index
Akron flower prices by package size
Averages of the real packages on Akron menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $41.01 | $26.25 | $11.72 | 48 |
| Quarter (7g) | $83 | $80 | $11.86 | 2 |
| Half (14g) | $125.07 | $85 | $8.93 | 27 |
Biggest current price drops in Akron
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Guava Bars Gummies | 440mg | 11pk | Hybrid Edibles | each · 11-pack · 440mg THC | $12$2040% off | $2.73/100mg THC | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Gush Mintz Gummies | 110mg | Hybrid Edibles | each · 110mg THC | $14.40$2440% off | $13.09/100mg THC | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | TAN Distillate Cartridge Vape Pens | gram | $35.75$5535% off | $35.75/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Rove | Waui | Cartridge | 1g ROVE · Vape Pens | gram | $35.75$5535% off | $35.75/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Ape | ROVE Classics | 1g ROVE · Vape Pens | gram | $35.75$5535% off | $35.75/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | PCH Distillate Cartridge Vape Pens | gram | $35.75$5535% off | $35.75/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | SD Distillate Cartridge | 1g | Hybrid Vape Pens | gram | $35.75$5535% off | $35.75/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | KSH Distillate Cartridge Vape Pens | gram | $35.75$5535% off | $35.75/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Orange Sunrise Rove Pod | 1g | Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Blue Razz Rove Pod | 1g | Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Waui Rove Pod | 1g | Sativa Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Magic Melon | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Reload) ROVE · Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | SOG Rove Pod | 1g | Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Granddaddy Purp | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Reload) ROVE · Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | PX | Pods | 1g ROVE · Vape Pens | gram | $42.25$6535% off | $42.25/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Watermelon Burst |Melted Diamond Live Resin Vaporizer |1.0g(Ready-To-Use)OH ROVE · Vape Pens | gram | $45.50$7035% off | $45.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Granddaddy Purp | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Ready-To-Use) ROVE · Vape Pens | gram | $45.50$7035% off | $45.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Blue Razz Rove Kit | 1g | Vape Pens | gram | $45.50$7035% off | $45.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | F.P Rove Kit | 1g | Vape Pens | gram | $45.50$7035% off | $45.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Ascend 1:1 CBG:THC Tablets | 110mg | 44pk | Edibles | each · 44-pack · 110mg THC | $18.75$2525% off | $17.05/100mg THC | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Sunset Sherbet | 3.5g | Hybrid Flower | eighth | $26.25$3525% off | $7.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Banana Cream | 3.5g | Indica Flower | eighth | $26.25$3525% off | $7.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Hash Queen | 3.5g | Hybrid Flower | eighth | $26.25$3525% off | $7.50/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Afternoon Delight Flower 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $33$4425% off | $9.43/g | Culture of Akron Akron · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Akron whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Akron, cheap ounces, cheapest flower per gram, Akron deals.
Figures come from licensed Ohio dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.