Cheap ounces in Denver, CO — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $20 — Buds MED/Sherb Cake at Xclusive Cannabis Dispensary ($0.71 per gram)
183 real 28g packages on Denver menus · Denver average $60.42 an ounce · typical flower $7 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Colorado city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Buds MED/Sherb Cake Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Xclusive Cannabis Dispensary Denver · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | NY Velvet Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Orange Sherbert Runtz Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sticky Icky Vicky Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | NY Velvet Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Orange Sherbert Runtz Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sticky Icky Vicky Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Lemon Bars Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Trinity Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Trinity Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Lemon Bars Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | $27 - Top Shelf Shake Ounce Flower | each | $27.61 | $0.99/g | Herbs 4 You Denver · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | | $29 Pre-Pack Oz | Jimmy Puffet | Sativa | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | | $29 Pre-Pack Oz | Sherbanner | Hybrid | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | | $29 Pre-Packed Oz | Ghost OG | Indica | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | | $29 Pre-Packed Oz | Hooch | Indica | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | | $29 Pre-Packed Oz | Trop Cherry | Sativa | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | | $29 Pre-Pack Oz | Blue Limone | Indica | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | | $29 Pre-Pack Oz | Blue Zushi | Indica | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | | $29 Pre-Pack Oz | Fire As F*@K | Hybrid | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $50 and under in Denver
60 packages in this price band among the cheapest Denver ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Buds MED/Sherb Cake Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Xclusive Cannabis Dispensary Denver · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | NY Velvet Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Orange Sherbert Runtz Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sticky Icky Vicky Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | NY Velvet Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Orange Sherbert Runtz Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sticky Icky Vicky Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Lemon Bars Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Trinity Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Trinity Shake - I 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms - Denver Denver · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Lemon Bars Shake - S 28G Flower | ounce | $23 | $0.82/g | Apothecary Farms Denver · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | $27 - Top Shelf Shake Ounce Flower | each | $27.61 | $0.99/g | Herbs 4 You Denver · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | | $29 Pre-Pack Oz | Jimmy Puffet | Sativa | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | | $29 Pre-Pack Oz | Sherbanner | Hybrid | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | | $29 Pre-Packed Oz | Ghost OG | Indica | Shake Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Callie's Cannabis Shoppe - Denver Denver · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Denver
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Denver has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Denver ounce: $60.42 across 183 listings, lowest $20.
- Average half ounce: $45.09.
- Average quarter: $55.91.
- Average eighth: $25.94.
See also the Denver flower price index, cheapest flower per gram and Denver deals.
Prices come from licensed Colorado dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.