Cheap ounces in Canton, CT — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $110 — Animal Scout | Pre-Pack Select Grind | 28g | 01267 at High Profile of Canton Dispensary ($3.93 per gram)
7 real 28g packages on Canton menus · Canton average $167.14 an ounce · typical flower $10 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Connecticut city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Animal Scout | Pre-Pack Select Grind | 28g | 01267 Flower | ounce | $110 | $3.93/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | True OG | Pre-Pack | 28g | 01161 Flower | ounce | $150$20025% off | $5.36/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Go Gr Tz | Pre-Ground | 28g | 01648 Flower | ounce | $160 | $5.71/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Grand Pappy's Chillemon | Pre-Packed | 28g | 41659 Flower | ounce | $180 | $6.43/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | air hdz | Smalls | 3.5g Flower | ounce | $180 | $6.43/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Plasma Gas | Pre-Packed | 28g | 41808 Flower | ounce | $180 | $6.43/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gush Mintz | Pre-Pack Smalls | 28g | 27338 Flower | ounce | $210 | $7.50/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Canton
7 packages in this price band among the cheapest Canton ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Animal Scout | Pre-Pack Select Grind | 28g | 01267 Flower | ounce | $110 | $3.93/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | True OG | Pre-Pack | 28g | 01161 Flower | ounce | $150$20025% off | $5.36/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Go Gr Tz | Pre-Ground | 28g | 01648 Flower | ounce | $160 | $5.71/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Grand Pappy's Chillemon | Pre-Packed | 28g | 41659 Flower | ounce | $180 | $6.43/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | air hdz | Smalls | 3.5g Flower | ounce | $180 | $6.43/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Plasma Gas | Pre-Packed | 28g | 41808 Flower | ounce | $180 | $6.43/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gush Mintz | Pre-Pack Smalls | 28g | 27338 Flower | ounce | $210 | $7.50/g | High Profile of Canton Dispensary Canton · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Canton
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Canton has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Canton ounce: $167.14 across 7 listings, lowest $110.
- Average half ounce: $109.
- Average quarter: $56.80.
- Average eighth: $41.70.
See also the Canton flower price index, cheapest flower per gram and Canton deals.
Prices come from licensed Connecticut dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.