Cheap ounces in West Melbourne, FL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $300.25 — (the) Essence E85 28g at MÜV Cannabis Dispensary ($10.72 per gram)
8 real 28g packages on West Melbourne menus · West Melbourne average $300.25 an ounce · typical flower $11.50 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Florida city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | (the) Essence Trop Teeth #2 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | (the) Essence Wino #9 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | MÜV Black Amber 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | MÜV Casey Jones 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | MÜV Gush Mints 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in West Melbourne
8 packages in this price band among the cheapest West Melbourne ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | (the) Essence Trop Teeth #2 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | (the) Essence Wino #9 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | MÜV Black Amber 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | MÜV Casey Jones 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | MÜV Gush Mints 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary West Melbourne · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in West Melbourne
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if West Melbourne has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average West Melbourne ounce: $300.25 across 8 listings, lowest $300.25.
- Average half ounce: $146.50.
- Average quarter: $63.89.
- Average eighth: $50.25.
See also the West Melbourne flower price index, cheapest flower per gram and West Melbourne deals.
Prices come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.