Cheap ounces in Bloomington, IL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $102.60 — 10 G's at Beyond / Hello Cannabis Dispensary ($3.66 per gram)
14 real 28g packages on Bloomington menus · Bloomington average $118.13 an ounce · typical flower $6.77 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Illinois city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 G's Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | B52 Bomber [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Flying Dutchman Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Glitter Bomb [1oz] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Orange Pound Cake [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy | Ghost Milk | Big Buds | 28g Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Strawberry Cough [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Triangle Kush [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Milk Money Flower | ounce | $131.75$15515% off | $4.71/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Simply Herb | Pastries #34 | Flower 3.5G Simply Herb · Flower | ounce | $131.75$15515% off | $4.71/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Puffinz Flower | ounce | $136$16015% off | $4.86/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Slurricrasher Popcorn 7g High Supply · Flower | ounce | $136$16015% off | $4.86/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Ozone | Animal Cake | Smalls | 7G Ozone · Flower | ounce | $148.75$17515% off | $5.31/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Ozone | Garlic Bananas | Smalls | 7G Ozone · Flower | ounce | $148.75$17515% off | $5.31/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Bloomington
14 packages in this price band among the cheapest Bloomington ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 G's Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | B52 Bomber [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Flying Dutchman Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Glitter Bomb [1oz] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Orange Pound Cake [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy | Ghost Milk | Big Buds | 28g Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Strawberry Cough [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Triangle Kush [14g] Flower Savvy · Flower | ounce | $102.60$17140% off | $3.66/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Milk Money Flower | ounce | $131.75$15515% off | $4.71/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Simply Herb | Pastries #34 | Flower 3.5G Simply Herb · Flower | ounce | $131.75$15515% off | $4.71/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Puffinz Flower | ounce | $136$16015% off | $4.86/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Slurricrasher Popcorn 7g High Supply · Flower | ounce | $136$16015% off | $4.86/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Ozone | Animal Cake | Smalls | 7G Ozone · Flower | ounce | $148.75$17515% off | $5.31/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Ozone | Garlic Bananas | Smalls | 7G Ozone · Flower | ounce | $148.75$17515% off | $5.31/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Bloomington
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Bloomington has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Bloomington ounce: $118.13 across 14 listings, lowest $102.60.
- Average half ounce: $76.34.
- Average quarter: $41.15.
- Average eighth: $31.74.
See also the Bloomington flower price index, cheapest flower per gram and Bloomington deals.
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.