Cheap ounces in Evanston, IL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $120.50 — Nature's Grace and Wellness Graffiti Bluenana 28g Ground at Zen Leaf Cannabis Dispensary ($4.30 per gram)
26 real 28g packages on Evanston menus · Evanston average $182.04 an ounce · typical flower $9.32 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Illinois city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Bluenana 28g Ground Flower | ounce | $120.50 | $4.30/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Goon Berries 28g Smalls Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Midweek Friday Gelly Roll 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Midweek Friday Jungle Pie 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Good Green Rose Gold Runtz 28g Flower Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Nature's Grace and Wellness Signature Supreme Diesel 28g Smalls Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Bedford Grow Mayday 28g Flower Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | &Shine Gorilla Cookies 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Animal Scout | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Midweek Friday Gelly Roll 28g Smalls Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Savvy Lemon Fatman 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Savvy Motorbreath 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy Pastries 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy The Soap 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Gelato [1oz] Flower Savvy · Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Savvy | Ghost Milk | Big Buds | 28g Savvy · Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Savvy Crazy Hazey 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Savvy Flying Dutchman 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Zip Skor 28g Flower Flower | ounce | $200.50 | $7.16/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | High Supply Pineapple Punch 28g Smalls Flower | ounce | $200.50 | $7.16/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Evanston
26 packages in this price band among the cheapest Evanston ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Bluenana 28g Ground Flower | ounce | $120.50 | $4.30/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Goon Berries 28g Smalls Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Midweek Friday Gelly Roll 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Midweek Friday Jungle Pie 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Good Green Rose Gold Runtz 28g Flower Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Nature's Grace and Wellness Signature Supreme Diesel 28g Smalls Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Bedford Grow Mayday 28g Flower Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | &Shine Gorilla Cookies 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Animal Scout | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Midweek Friday Gelly Roll 28g Smalls Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Savvy Lemon Fatman 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Savvy Motorbreath 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy Pastries 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy The Soap 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Gelato [1oz] Flower Savvy · Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Evanston · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Evanston
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Evanston has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Evanston ounce: $182.04 across 26 listings, lowest $120.50.
- Average half ounce: $102.42.
- Average quarter: $60.38.
- Average eighth: $46.14.
See also the Evanston flower price index, cheapest flower per gram and Evanston deals.
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.