Cheap ounces in Bethel, ME — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $90 — White Wedding GROUND OUNCE (28g) at The Stoned Moose Adult Use AND Medical Stores ($3.21 per gram)
14 real 28g packages on Bethel menus · Bethel average $133.21 an ounce · typical flower $7.14 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maine city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | White Wedding GROUND OUNCE (28g) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Stoned Moose Adult Use AND Medical Stores Bethel · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Studio 54 - $100 oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Grandi Guava - - $100oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Super Buff Cherry - $100oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Grape Mochi - 1 Ounce Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Chemical Bride OUNCE Special (28g) Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Stoned Moose Adult Use AND Medical Stores Bethel · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Strawnana - $100oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Alderpoint Sour Diesel - 28g Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Grandi Guava - MED - 28.0g - Packed Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Strudels - 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | VooDoo Larry - 1 Ounce Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | White Truffle - 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | RUMCAKEZ - RUMCAKEZ 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Durban Poison - 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Bethel
7 packages in this price band among the cheapest Bethel ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | White Wedding GROUND OUNCE (28g) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Stoned Moose Adult Use AND Medical Stores Bethel · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Studio 54 - $100 oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Grandi Guava - - $100oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Super Buff Cherry - $100oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Grape Mochi - 1 Ounce Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Chemical Bride OUNCE Special (28g) Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Stoned Moose Adult Use AND Medical Stores Bethel · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Strawnana - $100oz Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Bethel
7 packages in this price band among the cheapest Bethel ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alderpoint Sour Diesel - 28g Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Grandi Guava - MED - 28.0g - Packed Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Strudels - 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | VooDoo Larry - 1 Ounce Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | White Truffle - 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | RUMCAKEZ - RUMCAKEZ 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Durban Poison - 28g Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Cryptids (Medical) Bethel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Bethel
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Bethel has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Bethel ounce: $133.21 across 14 listings, lowest $90.
- Average half ounce: $64.97.
- Average quarter: $46.36.
- Average eighth: $27.95.
See also the Bethel flower price index, cheapest flower per gram and Bethel deals.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.