Cheap ounces in Cornish, ME — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $125 — Banana Cream Pie | Indica | Flower at Valley Purveyors ($4.46 per gram)
7 real 28g packages on Cornish menus · Cornish average $125 an ounce · typical flower $10 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maine city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Banana Cream Pie | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Blueberry Bang Bang | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Marshmallow Mountain | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Next Level | Big Buds | 28g Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Punch Breath | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Recession Special Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Wedding Cake | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Cornish
7 packages in this price band among the cheapest Cornish ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Banana Cream Pie | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Blueberry Bang Bang | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Marshmallow Mountain | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Next Level | Big Buds | 28g Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Punch Breath | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Recession Special Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Wedding Cake | Indica | Flower Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Valley Purveyors Cornish · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Cornish
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Cornish has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Cornish ounce: $125 across 7 listings, lowest $125.
- Average eighth: $22.80.
See also the Cornish flower price index, cheapest flower per gram and Cornish deals.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.