Cheap ounces in South Portland, ME — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $80 — Blue Nerd $80 Oz Special - Beach Boys Cannabis at Beach Boys Cannabis Company - South Portland/ Scarborough (Maine Medical/Weed Dispensary) ($2.86 per gram)
26 real 28g packages on South Portland menus · South Portland average $139.54 an ounce · typical flower $7.14 per gram · updated Oct 1, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maine city
Cheapest ounces today
Ounces $100 and under in South Portland
7 packages in this price band among the cheapest South Portland ounces we're tracking today.
Ounces premium ounces (over $100) in South Portland
19 packages in this price band among the cheapest South Portland ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | False Teeth #53 Flower | ounce | $139 | $4.96/g | House of Hash (Medical) South Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Northern Lights Flower | ounce | $139 | $4.96/g | House of Hash (Medical) South Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Eclipse - 28g Runtz Flower (Rec) Flower | ounce | $140 | $5/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Eclipse - 28g Hardest Za Flower (Rec) Flower | ounce | $140 | $5/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Eclipse - 28g Sherb Cream Pie Flower (Rec) Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Eclipse Maine | Gas Face | Flower | 28g Eclipse Maine · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Eclipse Maine | Pink Zkittlez | Flower | 28g Eclipse Maine · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Eclipse Maine | Rainbow Banana | Flower | 28g Eclipse Maine · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Eclipse - 28g Kut Throat Candy Flower (Rec) Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Eclipse - 28g Money over B***** Flower (Rec) Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Eclipse - 28g Blue Zushi Flower (Rec) Flower | ounce | $150 | $5.36/g | Selective LLC South Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dante's Inferno | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - South Portland South Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Banana Cream OG | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - South Portland South Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | SWC - Persian Pie - Flower - 28g Flower | ounce | $180 | $6.43/g | SeaWeed Co. - South Portland Recreational Cannabis Dispensary South Portland · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | SWC - Pineapple Express - Flower - 28g Flower | ounce | $180 | $6.43/g | SeaWeed Co. - South Portland Recreational Cannabis Dispensary South Portland · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in South Portland
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if South Portland has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average South Portland ounce: $139.54 across 26 listings, lowest $80.
- Average half ounce: $85.86.
- Average eighth: $27.49.
See also the South Portland flower price index, cheapest flower per gram and South Portland deals.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.