Cheap ounces in Waterville, ME — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $55 — Brilliant Buds | Forbidden Fruit | i/h | 1oz | Ground Flower at High Value Cannabis ($1.96 per gram)
32 real 28g packages on Waterville menus · Waterville average $113.36 an ounce · typical flower $7.33 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maine city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brilliant Buds | Forbidden Fruit | i/h | 1oz | Ground Flower Flower | ounce | $55 | $1.96/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Brilliant Buds | Halle Berry | s/h | 1oz | Ground Flower Flower | ounce | $55 | $1.96/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Brilliant Buds | Forbidden Fruit | i/h | 1oz | Flower Flower | ounce | $60 | $2.14/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cap Junky | Smalls | 28g Flower | ounce | $65 | $2.32/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Super Skunk - Skunk #1 x Afghani - Smalls - Ounce Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Midz Lemon Tree 28g Flower Flower | ounce | $79.99 | $2.86/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Midz Gastro Pop 28g Flower Flower | ounce | $79.99 | $2.86/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Cherbet | Ground | 28g Flower | ounce | $79.99 | $2.86/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Katahdin Fogu 28G Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Big Homie Pack Garlic Jam 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Dose Blue Dream Haze 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dose Blueberry Cheesecake 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Dose Blueberry Muffin 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Dose Cake Crasher 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Dose Cherry Cookies 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Dose GMO 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Dreamscape Zanny OG 28G Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Lunch Money - Money Gun x Grape Pie Bx - Ounce Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Neon Groove - Sunset Sherbert x Creamsicle #4 Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Pure Michigan - Oreoz x Mendo Breath - Ounce Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $75 and under in Waterville
5 packages in this price band among the cheapest Waterville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brilliant Buds | Forbidden Fruit | i/h | 1oz | Ground Flower Flower | ounce | $55 | $1.96/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Brilliant Buds | Halle Berry | s/h | 1oz | Ground Flower Flower | ounce | $55 | $1.96/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Brilliant Buds | Forbidden Fruit | i/h | 1oz | Flower Flower | ounce | $60 | $2.14/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cap Junky | Smalls | 28g Flower | ounce | $65 | $2.32/g | High Value Cannabis Waterville · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Super Skunk - Skunk #1 x Afghani - Smalls - Ounce Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Waterville
17 packages in this price band among the cheapest Waterville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Midz Lemon Tree 28g Flower Flower | ounce | $79.99 | $2.86/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Midz Gastro Pop 28g Flower Flower | ounce | $79.99 | $2.86/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Cherbet | Ground | 28g Flower | ounce | $79.99 | $2.86/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Katahdin Fogu 28G Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Big Homie Pack Garlic Jam 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Dose Blue Dream Haze 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Dose Blueberry Cheesecake 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Dose Blueberry Muffin 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Dose Cake Crasher 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Dose Cherry Cookies 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Dose GMO 28g Flower Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dreamscape Zanny OG 28G Flower | ounce | $99.99 | $3.57/g | Cannabis Haven - Waterville Waterville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Lunch Money - Money Gun x Grape Pie Bx - Ounce Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Neon Groove - Sunset Sherbert x Creamsicle #4 Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Pure Michigan - Oreoz x Mendo Breath - Ounce Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Greener Medical - Waterville Waterville · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Waterville
10 packages in this price band among the cheapest Waterville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Flower - 28 g - Moonwalk Flower | ounce | $114 | $4.07/g | Stoner & Co. Recreational 21+ Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Flower - 28 g - Runtz BX Flower | ounce | $114 | $4.07/g | Stoner & Co. Recreational 21+ Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | UK Cheese x Koffee Flower | ounce | $175 | $6.25/g | East Coast Cannabis - Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Peach Cookies Flower | ounce | $175 | $6.25/g | East Coast Cannabis - Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Wedding Cake Flower | ounce | $175 | $6.25/g | East Coast Cannabis - Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Flower - 28 g - Mule Fuel Flower | ounce | $182.40 | $6.51/g | Stoner & Co. Recreational 21+ Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Flower - 28 g - Birthday Brunch Flower | ounce | $182.40 | $6.51/g | Stoner & Co. Recreational 21+ Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Flower - 28 g - Buttermilk Biscuits Flower | ounce | $182.40 | $6.51/g | Stoner & Co. Recreational 21+ Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Flower - 28 g - Frosted Gelato Flower | ounce | $182.40 | $6.51/g | Stoner & Co. Recreational 21+ Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Piescream Flower | ounce | $200 | $7.14/g | East Coast Cannabis - Waterville Waterville · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Waterville
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Waterville has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Waterville ounce: $113.36 across 32 listings, lowest $55.
- Average half ounce: $94.95.
- Average quarter: $37.35.
- Average eighth: $24.49.
See also the Waterville flower price index, cheapest flower per gram and Waterville deals.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.