Cheap ounces in Woolwich, ME — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $150 — Dante's Inferno | Big Buds | 28g at HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Woolwich ($5.36 per gram)
2 real 28g packages on Woolwich menus · Woolwich average $150 an ounce · typical flower $7.14 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maine city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Dante's Inferno | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Woolwich Woolwich · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Iron Lung | Banana Cream | Flower | H | [28g] Flower | ounce | $150 | $5.36/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Woolwich Woolwich · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Woolwich
2 packages in this price band among the cheapest Woolwich ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Dante's Inferno | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Woolwich Woolwich · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Iron Lung | Banana Cream | Flower | H | [28g] Flower | ounce | $150 | $5.36/g | HIGHLY Recreational Dispensary (Adult use 21+) - Woolwich Woolwich · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Woolwich
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Woolwich has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Woolwich ounce: $150 across 2 listings, lowest $150.
- Average half ounce: $83.89.
- Average eighth: $26.06.
See also the Woolwich flower price index, cheapest flower per gram and Woolwich deals.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.