Cheap ounces in Solomons, MD — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $160 — Modern Flower White 99 28g at Greenwave Dispensary Maryland ($5.71 per gram)
6 real 28g packages on Solomons menus · Solomons average $185 an ounce · typical flower $8.93 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maryland city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Modern Flower White 99 28g Flower | ounce | $160 | $5.71/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Old Pal Zsunami 28g Flower | ounce | $170 | $6.07/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | RYTHM - Brownie Scout 28g RYTHM · Flower | ounce | $180 | $6.43/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Nature's Heritage Guava IX 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Nature's Heritage ONYCD 3.0 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Nature's Heritage Orange Chemeleon 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Solomons
6 packages in this price band among the cheapest Solomons ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Modern Flower White 99 28g Flower | ounce | $160 | $5.71/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Old Pal Zsunami 28g Flower | ounce | $170 | $6.07/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | RYTHM - Brownie Scout 28g RYTHM · Flower | ounce | $180 | $6.43/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Nature's Heritage Guava IX 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Nature's Heritage ONYCD 3.0 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Nature's Heritage Orange Chemeleon 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Greenwave Dispensary Maryland Solomons · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Solomons
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Solomons has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Solomons ounce: $185 across 6 listings, lowest $160.
- Average half ounce: $97.67.
- Average quarter: $59.
- Average eighth: $36.81.
See also the Solomons flower price index, cheapest flower per gram and Solomons deals.
Prices come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.