Cheap ounces in Cambridge, MA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $90 — Simpler Daze | 1911 | Flower | 28g (IH) at The Boston Garden Cambridge Dispensary ($3.21 per gram)
11 real 28g packages on Cambridge menus · Cambridge average $108.64 an ounce · typical flower $5.54 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Massachusetts city
Cheapest ounces today
Ounces $100 and under in Cambridge
6 packages in this price band among the cheapest Cambridge ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Simpler Daze | 1911 | Flower | 28g (IH) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Glorious Cannabis Company | Apples and Bananas | Flower | 28g Glorious Cannabis Company · Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Simpler Daze | Mini Madman | Flower | 28g (SH) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Simpler Daze | Jet Fuel x GMO | Flower | 28g (S) Flower | ounce | $95 | $3.39/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Simpler Daze | 4 Eyed Geek | Flower | 28g (S) Flower | ounce | $95 | $3.39/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Simply Herb | Pave | Flower | 28g (H) Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Cambridge
5 packages in this price band among the cheapest Cambridge ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Perpetual | Porto Leche #2 | Flower | 28g (IH) Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Perpetual | Grape Gas | Flower | 28g (IH) Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Perpetual | Gold Dust #4 | Flower | 28g (IH) Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Scotch & Soda - 1oz. Bostica · Flower | ounce | $125 | $4.46/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Native Sun | The Grinch Flower | 28 G (H) Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Boston Garden Cambridge Dispensary Cambridge · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Cambridge
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Cambridge has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Cambridge ounce: $108.64 across 11 listings, lowest $90.
- Average half ounce: $61.25.
- Average quarter: $34.
- Average eighth: $30.94.
See also the Cambridge flower price index, cheapest flower per gram and Cambridge deals.
Prices come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.