Cheap ounces in Franklin, MA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $55 — Nostalgia | Red Congo | 00's | Shake | 28g at Botera Franklin - Recreational Cannabis Dispensary ($1.96 per gram)
24 real 28g packages on Franklin menus · Franklin average $105.42 an ounce · typical flower $5.71 per gram · updated Oct 1, 2026
↑ Compare ounce prices across every Massachusetts city
Cheapest ounces today
Ounces $75 and under in Franklin
6 packages in this price band among the cheapest Franklin ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nostalgia | Red Congo | 00's | Shake | 28g Nostalgia · Flower | each | $55 | $1.96/g | Botera Franklin - Recreational Cannabis Dispensary Franklin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | RITUAL | Lemonade | Shake | 28g RITUAL · Flower | each | $55 | $1.96/g | Botera Franklin - Recreational Cannabis Dispensary Franklin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Nostalgia | Cheese | 80's | Shake 28g Nostalgia · Flower | each | $55 | $1.96/g | Botera Franklin - Recreational Cannabis Dispensary Franklin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | RITUAL | Lemonade | Shake | 28g RITUAL · Flower | each | $55 | $1.96/g | Hennep Franklin Cannabis Dispensary - Coming Soon! Franklin · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Nostalgia | Cheese | 80's | Shake 28g Nostalgia · Flower | each | $55 | $1.96/g | Hennep Franklin Cannabis Dispensary - Coming Soon! Franklin · pickup | Aug 1, 2026 |
| 6 | Nostalgia | Red Congo | 00's | Shake | 28g Nostalgia · Flower | each | $55 | $1.96/g | Hennep Franklin Cannabis Dispensary - Coming Soon! Franklin · pickup | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Franklin
2 packages in this price band among the cheapest Franklin ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Durban Margy | Big Buds | 28g Flower | each | $100 | $3.57/g | Hennep Franklin Cannabis Dispensary - Coming Soon! Franklin · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | Durban Margy | Big Buds | 28g Flower | each | $100 | $3.57/g | Botera Franklin - Recreational Cannabis Dispensary Franklin · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Franklin
16 packages in this price band among the cheapest Franklin ounces we're tracking today.
What an ounce costs in Franklin
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Franklin has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Franklin ounce: $105.42 across 24 listings, lowest $55.
- Average half ounce: $58.51.
- Average quarter: $22.81.
- Average eighth: $23.04.
See also the Franklin flower price index, cheapest flower per gram and Franklin deals.
Prices come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.