Cheap ounces in Rio Rancho, NM — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $20.65 — Gary Payton | Ground | 28g at Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho ($0.74 per gram)
25 real 28g packages on Rio Rancho menus · Rio Rancho average $102.80 an ounce · typical flower $6.86 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New Mexico city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gary Payton | Ground | 28g Flower | ounce | $20.65 | $0.74/g | Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Lemon Cherry Gelato | 28g Flower | ounce | $20.65 | $0.74/g | Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | $25 28g Shake - Choke Cherry (S) Amigos Cannabis Flower | ounce | $20.69 | $0.74/g | Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Grape Horchata Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Bananzycle Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Da Snow Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gush Mints | Big Buds | 3.5g Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | 28g Sale | Gorilla Glue | Sativa Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Altitude Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Paradiso Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Grandaddy Purple Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Hashios Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Creature Panic Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Watermelon Rush Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Soft Serve | Animal Cookies Soft Serve · Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Urban Wellness | Black Papaya | Flower | 3.5g Urban Wellness · Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Wedding Cake Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Weekend @ Garys Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Zero Tolerance Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Phoenix Fire Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Urban Wellness | Dip N' Stix | Flower | 3.5g Urban Wellness · Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $50 and under in Rio Rancho
7 packages in this price band among the cheapest Rio Rancho ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gary Payton | Ground | 28g Flower | ounce | $20.65 | $0.74/g | Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Lemon Cherry Gelato | 28g Flower | ounce | $20.65 | $0.74/g | Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | $25 28g Shake - Choke Cherry (S) Amigos Cannabis Flower | ounce | $20.69 | $0.74/g | Amigos Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Grape Horchata Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Bananzycle Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Da Snow Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gush Mints | Big Buds | 3.5g Flower | ounce | $48$6020% off | $1.71/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $75 and under in Rio Rancho
1 package in this price band among the cheapest Rio Rancho ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 28g Sale | Gorilla Glue | Sativa Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Altitude Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Rio Rancho
6 packages in this price band among the cheapest Rio Rancho ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Paradiso Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Grandaddy Purple Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Hashios Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Creature Panic Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Watermelon Rush Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Soft Serve | Animal Cookies Soft Serve · Flower | ounce | $96$12020% off | $3.43/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Rio Rancho
11 packages in this price band among the cheapest Rio Rancho ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Urban Wellness | Black Papaya | Flower | 3.5g Urban Wellness · Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Wedding Cake Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Weekend @ Garys Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Zero Tolerance Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Phoenix Fire Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Urban Wellness | Dip N' Stix | Flower | 3.5g Urban Wellness · Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Black Label - Dantes x Cream Cookiez [28g] Flower | ounce | $192$24020% off | $6.86/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Black Label - Truffle Cake Flower | ounce | $192$24020% off | $6.86/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Urban Wellness | Black Label - Dulce De Uva | Flower | 4g Urban Wellness · Flower | ounce | $192$24020% off | $6.86/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Black Label - Dantes S1 Flower | ounce | $192$24020% off | $6.86/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Black Label - Sherb Cream Pie Flower | ounce | $192$24020% off | $6.86/g | Urban Wellness Cannabis Dispensary - Rio Rancho Rio Rancho · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Rio Rancho
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Rio Rancho has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Rio Rancho ounce: $102.80 across 25 listings, lowest $20.65.
- Average half ounce: $26.55.
- Average eighth: $23.24.
See also the Rio Rancho flower price index, cheapest flower per gram and Rio Rancho deals.
Prices come from licensed New Mexico dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.