Cheap ounces in Brattleboro, VT — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $88 — Working Human's Weed- Woreoz 23% THC | 28.3g Pre Ground Flower at The Leaf ($3.11 per gram)
21 real 28g packages on Brattleboro menus · Brattleboro average $131 an ounce · typical flower $8.57 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Vermont city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Working Human's Weed- Woreoz 23% THC | 28.3g Pre Ground Flower Flower | 28.3 g | $88 | $3.11/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Working Human's Weed- Stae Roots 25% THC | 28.3g Pre Ground Flower Flower | 28.3 g | $88 | $3.11/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | The Leaf- Orange Creampop 22.03% THC | 28g Sungrown Flower Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | The Leaf- Lemon Cherry ala Mode 25.8% THC | 28g Flower Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | LVL UP- Lemon Cherry a la Mode 25.8% THC | 28g Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | LVL UP- Razzmic Rainbow 26.7% THC | 28g "B" Flower` Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | LVL UP- Sourdough 21.58% THC | 28g "B" Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | LVL UP- Suffacake 23.9% THC | 28g Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Valley OG | Smalls | 28g Satori · Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Satori - Bioflux 30.00% THC | 28g Flower "smalls" Flower | ounce · 30-pack | $130 | $4.64/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Satori- Gelonade 26.84% THC | 28g "smalls" Flower | ounce | $145 | $5.18/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | The Leaf- Fakie 28.26% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | The Leaf- Granny Candy 23.57% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | The Leaf- Artemis 25.72% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | The Leaf- "4393" 27.41% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | The Leaf- Sap Bucket 30% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | The Leaf- Sugar Rush 30% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | The Leaf- Verry Cherry 23.79% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | The Leaf- Blueberry Runtz 28.93% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | The Leaf- Black Maple 25.88% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Brattleboro
4 packages in this price band among the cheapest Brattleboro ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Working Human's Weed- Woreoz 23% THC | 28.3g Pre Ground Flower Flower | 28.3 g | $88 | $3.11/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Working Human's Weed- Stae Roots 25% THC | 28.3g Pre Ground Flower Flower | 28.3 g | $88 | $3.11/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | The Leaf- Orange Creampop 22.03% THC | 28g Sungrown Flower Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | The Leaf- Lemon Cherry ala Mode 25.8% THC | 28g Flower Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Brattleboro
17 packages in this price band among the cheapest Brattleboro ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LVL UP- Lemon Cherry a la Mode 25.8% THC | 28g Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | LVL UP- Razzmic Rainbow 26.7% THC | 28g "B" Flower` Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | LVL UP- Sourdough 21.58% THC | 28g "B" Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | LVL UP- Suffacake 23.9% THC | 28g Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Valley OG | Smalls | 28g Satori · Flower | ounce | $120 | $4.29/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Satori - Bioflux 30.00% THC | 28g Flower "smalls" Flower | ounce · 30-pack | $130 | $4.64/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Satori- Gelonade 26.84% THC | 28g "smalls" Flower | ounce | $145 | $5.18/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | The Leaf- Fakie 28.26% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | The Leaf- Granny Candy 23.57% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | The Leaf- Artemis 25.72% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | The Leaf- "4393" 27.41% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | The Leaf- Sap Bucket 30% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | The Leaf- Sugar Rush 30% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | The Leaf- Verry Cherry 23.79% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | The Leaf- Blueberry Runtz 28.93% THC | 28g Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Leaf Brattleboro · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Brattleboro
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Brattleboro has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Brattleboro ounce: $131 across 21 listings, lowest $88.
- Average half ounce: $84.44.
- Average quarter: $50.03.
- Average eighth: $36.58.
See also the Brattleboro flower price index, cheapest flower per gram and Brattleboro deals.
Prices come from licensed Vermont dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.