Cheap ounces in Anacortes, WA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $22.50 — Jack 47 at Northwind Cannabis ($0.80 per gram)
31 real 28g packages on Anacortes menus · Anacortes average $55.83 an ounce · typical flower $8.25 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Washington city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jack 47 Flower | ounce | $22.50$3025% off | $0.80/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Lemon OG | 28g Flower | ounce | $22.50$3025% off | $0.80/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Mandarin Sunset | Big Buds | 28g Flower | ounce | $22.50$3025% off | $0.80/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Blueberry Flower | ounce | $30$4025% off | $1.07/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Diesel Poison Flower | ounce | $30$4025% off | $1.07/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Narnia Flower | ounce | $37.50$5025% off | $1.34/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | LSD Flower | ounce | $37.50$5025% off | $1.34/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Bruce Banner (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Sundae Driver (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Triple Chocolate Chip (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Nature's Reserve Flower GG's Critical (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Nature's Reserve Flower Orglue (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Nature's Reserve Flower Pink Lemonade (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Nature's Reserve Flower Triple Chocolate Chip (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Nature's Reserve Flower XJ13 (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Cherry Pie (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Black Cherry Pie Flower | ounce | $56.25$7525% off | $2.01/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Orgrow Flower DJ Short Blueberry(WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Orgrow Flower Oregon Diesel (WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Orgrow Flower Pineapple Chunk (WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $50 and under in Anacortes
16 packages in this price band among the cheapest Anacortes ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jack 47 Flower | ounce | $22.50$3025% off | $0.80/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Lemon OG | 28g Flower | ounce | $22.50$3025% off | $0.80/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Mandarin Sunset | Big Buds | 28g Flower | ounce | $22.50$3025% off | $0.80/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Blueberry Flower | ounce | $30$4025% off | $1.07/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Diesel Poison Flower | ounce | $30$4025% off | $1.07/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Narnia Flower | ounce | $37.50$5025% off | $1.34/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | LSD Flower | ounce | $37.50$5025% off | $1.34/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Bruce Banner (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Sundae Driver (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Orgrow/Nature's Reserve Mix Flower Triple Chocolate Chip (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Nature's Reserve Flower GG's Critical (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Nature's Reserve Flower Orglue (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Nature's Reserve Flower Pink Lemonade (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Nature's Reserve Flower Triple Chocolate Chip (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Nature's Reserve Flower XJ13 (WBA) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Anacortes
11 packages in this price band among the cheapest Anacortes ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Black Cherry Pie Flower | ounce | $56.25$7525% off | $2.01/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Orgrow Flower DJ Short Blueberry(WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Orgrow Flower Oregon Diesel (WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Orgrow Flower Pineapple Chunk (WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Orgrow Flower Xj-13 (WBA) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Orgrow Flower 9# Hammer (wba) Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | G-Fall 13 Flower | ounce | $75$10025% off | $2.68/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Zherbert Marker | 2727 | Flower | 28G 2727 · Flower | ounce | $75$10025% off | $2.68/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Cheesewreck Flower | ounce | $75$10025% off | $2.68/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Candy Runtz Flower | ounce | $75$10025% off | $2.68/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Ghost OG Flower | ounce | $75$10025% off | $2.68/g | Northwind Cannabis Anacortes · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Anacortes
3 packages in this price band among the cheapest Anacortes ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Agro Mechanix Flower Dutch Hawaiian (wba) Flower | ounce | $95 | $3.39/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Agent Orange | Big Buds | 28g Flower | ounce | $95 | $3.39/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Agro Mechanix Flower Dolato (wba) Flower | ounce | $95 | $3.39/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Anacortes
1 package in this price band among the cheapest Anacortes ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Super Legal/ White Rabbit (WBA) Flower | ounce | $102 | $3.64/g | Western Bud Anacortes · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Anacortes
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Anacortes has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Anacortes ounce: $55.83 across 31 listings, lowest $22.50.
- Average half ounce: $50.06.
- Average quarter: $53.52.
- Average eighth: $31.84.
See also the Anacortes flower price index, cheapest flower per gram and Anacortes deals.
Prices come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.