Cheap ounces in Des Moines, WA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $20 — DOH 28G Alien Cookies Chill Billy Boys at Kaleafa Cannabis Co. ($0.71 per gram)
62 real 28g packages on Des Moines menus · Des Moines average $84.89 an ounce · typical flower $6.29 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Washington city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DOH 28G Alien Cookies Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | DOH 28G Green Crack Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | DOH 28G Grape Gas Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | DOH 28G GG #4 Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | DOH 28G Frosted Zin Berry Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | DOH 28G Blue Diesel Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Purple Punch | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | OG Chem | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Sunleaf | LSD | Smalls | 28g SunLeaf · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Sunleaf | Columbian Gold | Big Buds | 28g SunLeaf · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Breakfast Kush Flower | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | SunLeaf | Purple Magic | Big Bud | 28g SunLeaf · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Trophy Wife Flower | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | 2x7G Critical Space Candy + Sour Candy Blazed Flower | half ounce · 2-pack | $44 | $1.57/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | 2x7G Forbidden Fruit + Cole Train Blazed Flower | half ounce · 2-pack | $44 | $1.57/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | 2x7G Presidential Kush + Presidential OG Blazed Flower | half ounce · 2-pack | $44 | $1.57/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | DOH 28G Girl Scout Cookie Toasted Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | DOH 28G Day Tripper Toasted Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Toasted | Blood Orange | Big Buds | 3.5g Toasted · Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Tropical Runtz Flower Kelso Kandy · Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $50 and under in Des Moines
20 packages in this price band among the cheapest Des Moines ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DOH 28G Alien Cookies Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | DOH 28G Green Crack Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | DOH 28G Grape Gas Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | DOH 28G GG #4 Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | DOH 28G Frosted Zin Berry Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | DOH 28G Blue Diesel Chill Billy Boys Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Purple Punch | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | OG Chem | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Sunleaf | LSD | Smalls | 28g SunLeaf · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Sunleaf | Columbian Gold | Big Buds | 28g SunLeaf · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Breakfast Kush Flower | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | SunLeaf | Purple Magic | Big Bud | 28g SunLeaf · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Trophy Wife Flower | 28g Incredibulk · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | 2x7G Critical Space Candy + Sour Candy Blazed Flower | half ounce · 2-pack | $44 | $1.57/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | 2x7G Forbidden Fruit + Cole Train Blazed Flower | half ounce · 2-pack | $44 | $1.57/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Des Moines
12 packages in this price band among the cheapest Des Moines ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 28G Animal Face BB Buds Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | 28G Berry Pie Far Out Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | 28G Gelato Far Out Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | 28G Blue Andez Far Out Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | 28G Sour Diesel Far Out Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | 28G Jokerz Far Out Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | DOH 28G Purple Pineapple The Friend of The Farmer Flower | ounce | $55 | $1.96/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Gelato Cake | Big Buds | 28g Flower | ounce | $64 | $2.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | DOH 28G Dulce De Uva Outdoor Agro Mechanix Flower | ounce | $64 | $2.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | DOH 28G Oreoz Outdoor Agro Mechanix Flower | ounce | $64 | $2.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | DOH 28G Georgia Pie Outdoor Agro Mechanix Flower | ounce | $64 | $2.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | DOH 28G Pure Kush Outdoor Agro Mechanix Flower | ounce | $64 | $2.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Des Moines
3 packages in this price band among the cheapest Des Moines ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DOH 28G MAC Stomper Sungrown Snickle Fritz Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | 28G Candy Gas Bodega Buds Flower | ounce | $91 | $3.25/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | 28G Rainbow Berries Bodega Buds Flower | ounce | $91 | $3.25/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Des Moines
25 packages in this price band among the cheapest Des Moines ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 28G Super Boof Freedom Farms Flower | ounce | $104 | $3.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | 28G Jet Fuel Freedom Farms Flower | ounce | $104 | $3.71/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | DOH 28G Sunset Sherbet Mini Budz Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | DOH 28G Durban Cookies Mini Budz Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | DOH 28G Peanut Butter Pie Mini Budz Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | DOH 28G Papaya Mini Budz Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | DOH 28G Frosted Gelato Mini Budz Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Grape Ape | Smalls | 28g Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | DOH 28G Hash Burger Mini Budz Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | DOH 28G Durban Cookies Ez-Ounce Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | DOH 28G Gary Peyton Ez-Ounce Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | DOH 28G Purple Panties Ez-Ounce Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | DOH 28G Sunset Sherbet Ez-Ounce Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | DOH 28G Candyland Ez-Ounce Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Wet Cherries | Big Buds | 28g Legends · Flower | ounce | $147 | $5.25/g | Kaleafa Cannabis Co. Des Moines · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Des Moines
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Des Moines has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Des Moines ounce: $84.89 across 62 listings, lowest $20.
- Average half ounce: $82.22.
- Average quarter: $42.68.
- Average eighth: $28.25.
See also the Des Moines flower price index, cheapest flower per gram and Des Moines deals.
Prices come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.