Cheap ounces in Tacoma, WA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $20 — Green Haven FL- Pancakes at Natural Care ($0.71 per gram)
67 real 28g packages on Tacoma menus · Tacoma average $80.79 an ounce · typical flower $6.50 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Washington city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Green Haven FL- Pancakes Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Sunshine | Cotton Candy Kush | Flower | 28g Sunshine · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Libre Cannabis- Oreoz Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | DD- CC Flower - Planetary Punch Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | FL BAG 28g SUNSHINE - Lemon Skunk Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Libre-Blue Dream Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Libre Cannabis- MAC Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Medio - Flower - Medio - DOH - Ice Cream Sandwich Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Medio - Flower - Medio - DOH - Fernando Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Medio - Flower - Medio - DOH - Candy Store Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Medio - Flower - Medio - DOH - Blueberry Caipirinha Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Medio - Flower - Medio - DOH - Chocolate Covered Strawberries Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Medio - Flower - Medio - Sherbert Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Medio - Flower - Medio - DOH - Mandarin Sunset Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Medio - Flower - Medio - DOH - Ice Cream Banger Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Medio - Flower - Medio - MAC Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Medio - Flower - Medio - Fruity Pebbles Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Medio - Flower - Medio - DOH - Super Sour Lime Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Medio - Flower - Medio - DOH - Sunset Sherbet Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Medio - Flower - Medio - DOH - Strawberry Cough Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $50 and under in Tacoma
23 packages in this price band among the cheapest Tacoma ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Green Haven FL- Pancakes Flower | ounce | $20 | $0.71/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Sunshine | Cotton Candy Kush | Flower | 28g Sunshine · Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Libre Cannabis- Oreoz Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | DD- CC Flower - Planetary Punch Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | FL BAG 28g SUNSHINE - Lemon Skunk Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Libre-Blue Dream Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Libre Cannabis- MAC Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Medio - Flower - Medio - DOH - Ice Cream Sandwich Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Medio - Flower - Medio - DOH - Fernando Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Medio - Flower - Medio - DOH - Candy Store Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Medio - Flower - Medio - DOH - Blueberry Caipirinha Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Medio - Flower - Medio - DOH - Chocolate Covered Strawberries Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Medio - Flower - Medio - Sherbert Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Medio - Flower - Medio - DOH - Mandarin Sunset Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Medio - Flower - Medio - DOH - Ice Cream Banger Flower | ounce | $32 | $1.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Tacoma
11 packages in this price band among the cheapest Tacoma ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blazed Select - Blackberry Kush + Forbidden Fruit (14g / H + 14g / I) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Blazed Select - Presidential Kush + Sour Candy (14g / H + 14g / S) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Black Diamond-Mandarin Sunset Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Blazed Select - 3 Kings + King Louie (14g / S + 14g / I) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Blazed Select - Black Cherry Soda + Sour Candy (14g / H + 14g / S) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Blazed Select - Forbidden Fruit + Obama Kush (14g / I + 14g / I) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Silver Series - Peyote Cookies - 28g / I Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Forbidden Farms- Platinum Reserve - Hashburger - 28g / H Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Platinum Reserve - Mimosa x Orange Punch - 28g / S Flower | ounce | $75 | $2.68/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Hash Burger | Big Buds | 28g Flower | ounce | $75 | $2.68/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Platinum Reserve - White Fire OG - 28g / H Flower | ounce | $75 | $2.68/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Tacoma
7 packages in this price band among the cheapest Tacoma ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MZ A- Popcorn - Gelato 47/ Mochi Flower | ounce | $80 | $2.86/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Electric Watermelon | Big Buds | 28g Flower | ounce | $85 | $3.04/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Slurricane | Big Buds | 28g Flower | ounce | $85 | $3.04/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | mz a Popcorn - #38 Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Mz. A- Popcorn - Gumbo Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | mz a Popcorn - Rock Pop Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | mz a Popcorn - Apple Mochi Gelato Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Tacoma
19 packages in this price band among the cheapest Tacoma ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | White Meat | 3.5g Flower | ounce | $115 | $4.11/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Absolute Fire - Citrus Sunrise Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Absolute Fire - Motor Breath Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Absolute Fire - Yellow Cake Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Guava Cake- Blue Label Flower (H) - Guava Cake Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | FIRELINE- Red Label Flower (S) - Green Crack Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | FIRELINE- Red Label Flower (I) - Blue Nerdz Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | FIRELINE- Red Label Flower (H) - Moonbow Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | FIRELINE- Blue Label Flower (S) - Triangle Mints Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | FIRELINE- Blue Label Flower (I) - White Knight Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | FIRELINE- Blue Label Flower (I) - Mint Chocolate Chip Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | FIRELINE- Blue Label Flower (I) - Gelato Cake Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | FIRELINE- Blue Label Flower (H) - Melon Cake Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | FIRELINE- Blue Label Flower (H) - Cheetah Piss Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Dewey Flower - 28g - Flora d'Explora Flower | ounce | $130 | $4.64/g | Natural Care Tacoma · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Tacoma
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Tacoma has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Tacoma ounce: $80.79 across 67 listings, lowest $20.
- Average half ounce: $62.39.
- Average quarter: $39.15.
- Average eighth: $28.64.
See also the Tacoma flower price index, cheapest flower per gram and Tacoma deals.
Prices come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.