Cheapest carts & vapes in Calais, ME
Cheapest right now: Grapefruit Cart - 0.5g at Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics — $10 ($20 per gram)
19 comparable vape pens listings at 1 Calais dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Grapefruit Cart - 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $10 | $20/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Auraz 2g Disposable Vape Pens | 2 g | $40 | $20/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Lookah Load Cart Pen Vape Pens | each | $21 | $21/piece | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 1 Gram Cured Resin Cart Vape Pens | gram | $26 | $26/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 1g Flavor Blast Cart Vape Pens | gram | $26 | $26/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blue Cheese Cart - 1 Gram Vape Pens | gram | $26.38 | $26.38/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sour Apple Cart - 1 Gram Vape Pens | gram | $26.38 | $26.38/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Do-Si-Dos Cart - 1 Gram Vape Pens | gram | $26.38 | $26.38/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Gelato Cart - 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $15 | $30/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Dutch Treat Cart - 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $15.83 | $31.66/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Green Crack Cart - 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $15.83 | $31.66/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Grape Ape Cart - 1/2g Vape Pens | 1/2 g | $15.83 | $31.66/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Secret Stash Disposable Vape Pens | gram | $32 | $32/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Cured Resin Disposable Vape Pens | gram | $42 | $42/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Blue Cheese Cart - 1/2 Gram Vape Pens | 1/2 g | $21.10 | $42.20/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Live Resin 1g Disposable Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Smoke On The Water / Mt. Tom Therapeutics Calais · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Calais vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Calais price: $30 per gram (middle of $22.40–$42.12). That works out to about $105 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Calais publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Calais price data: cheapest weed in Calais, cheap ounces, Calais flower price index, Calais deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.