Cheapest flower in Chelsea, ME
Cheapest right now: Gastro Pop - 1oz (28g) at Hive - Adult Use (Recreational) — $110 ($3.93 per gram)
54 comparable flower listings at 2 Chelsea dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gastro Pop - 1oz (28g) Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Vanilla Frosting | Big Buds | 28g Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Natural Gas | Big Buds | 28g Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Natural Gas | Smalls | 28g Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sunset Runtz | Smalls | 28g Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Purple Octane - 1oz (28g) Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sunset Runtz - 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Mr. Clean | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Natural Gas - 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Vanilla Frosting - 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Animal Tsunami | Big Buds | 7g Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Purple Octane | Big Buds | 7g Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Natural Gas | Smalls | 7g Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Sunset Runtz - 1/4oz (7g) Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Vanilla Frosting | Big Buds | 7g Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Gastro Pop | Big Buds | 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Animal Tsunami | Big Buds | 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Vanilla Frosting | Big Buds | 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Natural Gas - 1/2oz (14g) Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Natural Gas | Smalls | 14g Flower | half ounce | $65 | $4.64/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Sunset Runtz - 1/4oz (7g) SMALLS Flower | quarter | $33 | $4.71/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Miracle Alien Cookies (MAC) - 3.5g SMALLS Flower | eighth | $17 | $4.86/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Frosted Cherry Cookies 70/30 Indica Dominant Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Flower - Animal Tsunami 70/30 Indica Dominant Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Flower - Apples and Bananas 50/50 Hybrid Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Flower - Sunset Runtz 80/20 Indica Dominant Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Flower - Sour Banana Larry 50/50 Hybrid Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Flower - Apex Kush 90/10 Indica Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Flower - Devil's Toast 60/40 Sativa Dominant Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Flower - GG4 Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Body Bag - 3.5g Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Flower - Guava Garcia 65/35 Sativa Dominant Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Flower - Mass Hospital OG Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Flower - Milk Bone Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Flower - Modified Grapes 80/20 Indica Dominant Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Flower - Nor' Easter 60/40 Indica Dominant Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Flower - Peanut Butter Breath 50/50 Hybrid Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Flower - Rainbow Invaderz 50/50 Hybrid Zero Gravity Cannabis · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Hive Medicinal Chelsea · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Animal Tsunami | Big Buds | 28g Flower | ounce | $176 | $6.29/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Wonka Bars | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Hive - Adult Use (Recreational) Chelsea · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Chelsea flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Chelsea price: $5.71 per gram (middle of $4.04–$7.14). That works out to about $19.98 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Chelsea publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Chelsea price data: cheapest weed in Chelsea, cheap ounces, Chelsea flower price index, Chelsea deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.