Cheapest flower in Rockland, ME
Cheapest right now: Lumberjacks | Coco Pebblez | Flower | 3.5g. at Highbrow — $16 ($4.57 per gram)
87 comparable flower listings at 2 Rockland dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lumberjacks | Coco Pebblez | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Lumberjacks | Grapefruit Haze | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Lumberjacks | Candied Grapes | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Lumberjacks | Bubblegum | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Lumberjacks | Sunset Haze | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Lumberjacks | Mandarin Sunset | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Lumberjacks | Ghost Melon | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $16 | $4.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Dogwalker OG - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Triple Burger - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Gazzurple - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Miss Stoney - Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Slurricane - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | White Truffle - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | C3 - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Cenote - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Cheetah Piss - Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | 8ths | Happy | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | 8ths | Relaxed | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | 8ths | Serene | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Rainbow Sherbet - Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Green Crack | 0.125oz Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Pink Lemonade | 0.125oz Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Pancakes - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Gold Dust #4 - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Sunset Skunk | 0.125oz Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Cherry Lime Runtz - Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Chili Azul - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | 8ths | Cozy | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Daily Intake - Indica Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Dawg Breath | 0.125oz Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Pure Michigan - Indica Hybrid Flower | eighth | $20 | $5.71/g | New World Organics Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | 8ths | Dreamy | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Super Boof | Big Buds | 3.5g Rejuvenate Canna Co · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Cake Pop | Big Buds | 3.5g Rejuvenate Canna Co · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Terpwin Station Highbrow · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Rainbow Gelato | Big Buds | 3.5g Rejuvenate Canna Co · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Highbrow Select | Super Silver Grapefruit | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Wedding Cake x OG Kush | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Wedding Cake x Chem D | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Wilshire Madison | Princess Cake | Flower | 3.5g. Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Highbrow Rockland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Rockland flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Rockland price: $10 per gram (middle of $5.71–$10). That works out to about $35 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Rockland publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Rockland price data: cheapest weed in Rockland, cheap ounces, Rockland flower price index, Rockland deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.