Cheapest flower in Lowell, MA
Cheapest right now: 5th Avenue at Smyth Cannabis Co. | Lowell — $10 ($2.86 per gram)
130 comparable flower listings at 2 Lowell dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Massachusetts city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 5th Avenue Flower | eighth | $10 | $2.86/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | 5th Avenue Flower | eighth | $10 | $2.86/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Sour Orange Flower | eighth | $10 | $2.86/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Sour Orange Flower | eighth | $10 | $2.86/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Tamarindo Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Tamarindo Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Farmer's Cut | Gas-O-Lina | Flower | 28G Farmer's Cut · Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Farmer's Cut | Gas-O-Lina | Flower | 28G Farmer's Cut · Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Sunset Chem Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Citral Flo | 3.5g Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Alien OG Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Chicken N' Wafflez Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Alien OG Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Sunset Chem Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Citral Flo | 3.5g Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Yellow Mermaid Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Yellow Mermaid Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Chicken N' Wafflez Flower | eighth | $13 | $3.71/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Modified Bananas Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Pla-Chata Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Pla-Chata Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | Modified Bananas Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Simply Herb | Dual OG | Flower 3.5G Simply Herb · Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Watermelon Fuel | 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 25 | Scotch and Soda Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 26 | Farmer's Cut | Pink Lemonade Gelato | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 27 | Archetype | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 28 | Archetype | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 29 | Scotch and Soda Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 30 | Farmer's Cut | Pink Lemonade Gelato | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 31 | Watermelon Fuel | 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 32 | Space a la Mode Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 33 | Space a la Mode Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 34 | Simply Herb | Dual OG | Flower 3.5G Simply Herb · Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 35 | Zour Apple Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 36 | Zour Apple Flower | quarter | $30 | $4.29/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 37 | Purple Starfruit Flower | half ounce | $62 | $4.43/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 38 | Mind Melt Flower | half ounce | $62 | $4.43/g | Lowell Cannabis Co. Lowell · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 39 | Purple Starfruit Flower | half ounce | $62 | $4.43/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 40 | Mind Melt Flower | half ounce | $62 | $4.43/g | Smyth Cannabis Co. | Lowell Lowell · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
How Lowell flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Lowell price: $5.71 per gram (middle of $3.71–$8.57). That works out to about $19.98 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Lowell publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Lowell price data: cheapest weed in Lowell, cheap ounces, Lowell flower price index, Lowell deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.