Cheapest weed in Monmouth, OR
376 Monmouth menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Sep 23, 2026
↑ Compare every Oregon city: cheapest weed in Oregon
Cheapest flower in Monmouth
See all flower prices →Cheapest right now: Rogue River Family Farms Honey Banana A Bud at High Lakes Cannabis Monmouth — $3 ($3 per gram) · 51 comparable items at 2 stores
Cheapest carts & vapes in Monmouth
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: Orange Creamsicle | Cartridge | 1g at High Lakes Cannabis Monmouth — $10 ($10 per gram) · 162 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Orange Creamsicle | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $10 | $10/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | White Rhino | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $14 | $14/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Tangie | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $14 | $14/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Slurricane | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $14 | $14/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Ooh La La | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $14 | $14/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Elevape Hooch x LA Purple Punch 2pk Cured Resin Carts Vape Pens | 2 g · 2-pack | $35 | $17.50/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Elevape Lemon OG x Blueberry Syrup 2pk Cured Resin Carts Vape Pens | 2 g · 2-pack | $35 | $17.50/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Elevape Agent Orange/ Bruce Banner 2pk Cured Resin Carts Vape Pens | 2 g · 2-pack | $35 | $17.50/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Cheapest edibles in Monmouth
See all edibles prices →Cheapest right now: Drops | Blackberry Gummies | 300mg | THC:CBD 50mg:100mg each at High Lakes Cannabis Monmouth — $7.80 ($2.60 per 100mg of THC) · 127 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Drops | Blackberry Gummies | 300mg | THC:CBD 50mg:100mg each Drops · Edibles | each · 300mg THC | $7.80 | $2.60/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Drops | Blackberry Gummies | 300mg | THC:CBD 50mg:100mg each Drops · Edibles | each · 300mg THC | $8 | $2.67/100mg THC | Oasis Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.6 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 3 | Angel Sativa Cannabis Drops 1000mg THC 10 ml Edibles | each · 1000mg THC | $28.80 | $2.88/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Hapy Kitchen Peppermint 1000mg Tincure Edibles | each · 1000mg THC | $30 | $3/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Drops | Blueberry Gummies | 250mg | 2ct | THC:CBD 25mg:100mg each Drops · Edibles | each · 2-pack · 250mg THC | $7.80 | $3.12/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Kottonmouth Chorange 1000mg Syrup Edibles | each · 1000mg THC | $36 | $3.60/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Kottonmouth Grape 1000mg Syrup Edibles | each · 1000mg THC | $36 | $3.60/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Kottonmouth Sour Watermelon 1000mg Syrup Edibles | each · 1000mg THC | $36 | $3.60/100mg THC | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Cheapest concentrates in Monmouth
See all concentrates prices →Cheapest right now: Apples & Banana | Solvent | 1g at High Lakes Cannabis Monmouth — $9 ($9 per gram) · 36 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Apples & Banana | Solvent | 1g Concentrates | gram | $9 | $9/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Panama Spice | Live Resin Diamonds & Sauce | 2g Buddies Brand · Concentrates | 2 g | $27 | $13.50/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Double Citrus Diesel | Live Sugar | 2g Buddies Brand · Concentrates | 2 g | $32 | $16/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Blue Float | Honeycomb | 1g White Label Extracts · Concentrates | gram | $18 | $18/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Donny Burger | Shatter | 1g White Label Extracts · Concentrates | gram | $18 | $18/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Zawtzee | Honeycomb | 1g White Label Extracts · Concentrates | gram | $18 | $18/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Red Passion | Honeycomb | 1g White Label Extracts · Concentrates | gram | $18 | $18/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Fruit Snacks | Shatter | 1g White Label Extracts · Concentrates | gram | $18 | $18/g | High Lakes Cannabis Monmouth Monmouth · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Monmouth flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Monmouth →Discounted items across Monmouth menus, newest first.
Best dispensaries in Monmouth →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Prices come from licensed Oregon dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.