Cheapest carts & vapes in Newport, OR
Cheapest right now: Sunny Jays - Lime Zskittles / Northern Wreck - Pre-Roll 1/2G 10pack at I & I Newport — $15 ($3 per gram)
261 comparable vape pens listings at 2 Newport dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Oregon city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sunny Jays - Lime Zskittles / Northern Wreck - Pre-Roll 1/2G 10pack Vape Pens | 5 g · 10-pack | $15 | $3/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Elevape | Kush Crasher & Gorilla Breath Cartridge 1g - 2pk Hoodview Cannabis · Vape Pens | 2 g · 2-pack | $30 | $15/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Chromatic - Garlic Juice x Area 41 Breath - CR - AIO - 2g Cart - Indica Vape Pens | 2 g | $32 | $16/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Chromatic - Tropicanna Banana - CR - AIO - 2g Cart - Sativa Vape Pens | 2 g | $32 | $16/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Bubblegum | Disposable | 1g White Label Extracts · Vape Pens | gram | $16.10$2330% off | $16.10/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Golden Pineapple | Botanical Terpene Blend Disposable | 1g White Label Extracts · Vape Pens | gram | $16.10$2330% off | $16.10/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Indica - Grape Krush - "The Limit" AiO - 2.5g Higher Cultures · Vape Pens | 2.5 g | $42 | $16.80/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Loot Cart - Dutch Hawaiian - 1G - Sativa Vape Pens | gram | $18 | $18/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Loot Cart - Purple Linda - 1G - Indica Vape Pens | gram | $18 | $18/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Mojito Cartridge 1g Boujee Blendz · Vape Pens | gram | $18 | $18/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Raspberry Cartridge 1g Boujee Blendz · Vape Pens | gram | $18 | $18/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Mango Cartridge 1g Boujee Blendz · Vape Pens | gram | $18 | $18/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Grape Cartridge 1g Boujee Blendz · Vape Pens | gram | $18 | $18/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Loot Cart - Dragon Snacks - 1G - Hybrid Vape Pens | gram | $18 | $18/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Apricot Cartridge 1g Boujee Blendz · Vape Pens | gram | $18 | $18/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Green Apple Cartridge 1g Boujee Blendz · Vape Pens | gram | $18 | $18/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Deadweight - Dragon Fruit - LR - AIO - 2g - Hybrid Vape Pens | 2 g | $36 | $18/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Deadweight - Moonbow - LR - AIO - 2g - Indica Vape Pens | 2 g | $36 | $18/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Deadweight - Sour Pineapple - LR - AIO - 2g - Sativa Vape Pens | 2 g | $36 | $18/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Grape Soda | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Ghost Train Haze | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | Chromatic - Passion Orange - Cured Resin - 1g Cart - Sativa Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Maui Wowie | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Forbidden Fruit | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 25 | Cherry Pie | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 26 | Chromatic - Cosmic Crisp - Cured Resin - 1g Cart - Indica Vape Pens | gram | $19 | $19/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 27 | Blue Razz - "The Limit" AiO - 2.5g Higher Cultures · Vape Pens | 2.5 g | $48 | $19.20/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 28 | Pink Lemonade - "The Limit" AiO - 2.5g Higher Cultures · Vape Pens | 2.5 g | $48 | $19.20/g | The Medication Station Dispensary - Newport Newport · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 29 | Bonkers | Live Resin Disposable | 2g White Label Extracts · Vape Pens | 2 g | $39.20$5630% off | $19.60/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 30 | G6 | Live Resin Disposable | 2g White Label Extracts · Vape Pens | 2 g | $39.20$5630% off | $19.60/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 31 | GG#4 | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 32 | Hellavated - Strawberry Haze - 1G Cart - Sativa Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 33 | Hellavated - Water'yer Melon - 1G Cart - Indica Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 34 | Blue Dream | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 35 | Blueberry Burst | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 36 | Boysenberry Jam | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 37 | Berry Gelato | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 38 | Banana Candy | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 39 | Animal Cookies | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 40 | Watermelon Splash | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20 | $20/g | I & I Newport Newport · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
How Newport vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Newport price: $25 per gram (middle of $19.16–$40). That works out to about $87.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Newport publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Newport price data: cheapest weed in Newport, cheap ounces, Newport flower price index, Newport deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Oregon dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.