Patagonia, AZ cannabis price index
Flower in Patagonia typically costs $11 per gram (average $9.30) — measured across 87 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $2.14–$14.57 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Patagonia flower prices by package size
Averages of the real packages on Patagonia menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $43.53 | $9 | $12.44 | 19 |
| Half (14g) | $35.88 | $30 | $2.56 | 17 |
Biggest current price drops in Patagonia
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Releaf Flower - 3X OG Flower | 1/2 g | $2.50$4.5044% off | $5/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Splifs Flower | Blappin Berries Flower | 1/2 g | $2.50$4.5044% off | $5/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Releaf Brands Live Resin - 5g | Magic Marker Concentrates | 5 g | $60$10543% off | $12/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Releaf Brands Live Resin - 5g | Strawguava Concentrates | 5 g | $60$10543% off | $12/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Releaf Brands Live Resin - 5g | Big Kahuna Kush Concentrates | 5 g | $60$10543% off | $12/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Releaf Brands Live Resin - 5g | Hash Face Concentrates | 5 g | $60$10543% off | $12/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Savvy | Peaches and Cream | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $30$4533% off | $15/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Vital Gummies 100mg | Sensi Stripes Edibles | each · 100mg THC | $12$1625% off | $12/100mg THC | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Vital RSO Gummies 100mg | Concord Grape Edibles | each · 100mg THC | $12$1625% off | $12/100mg THC | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | SAVVY Hyphen POD 2g | Blue Raz Haze Vape Pens | 2 g | $30$4025% off | $15/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | SAVVY Hyphen POD 2g | Clementine Vape Pens | 2 g | $30$4025% off | $15/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Releaf Brands Sugar Wax - 5g | Monkey Butter Concentrates | 5 g | $45$6025% off | $9/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Sugar Wax 5g | Malo Chango Concentrates | 5 g | $45$6025% off | $9/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Sugar Wax 5g | Yerba Buena Concentrates | 5 g | $45$6025% off | $9/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Releaf Brands Sugar Wax - 5g | White Riddlez Concentrates | 5 g | $45$6025% off | $9/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Releaf Brands Sugar Wax - 5g | 8541 Stench Concentrates | 5 g | $45$6025% off | $9/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Releaf Brands Sugar Wax - 5g | Mint Cookies Concentrates | 5 g | $45$6025% off | $9/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | BRIQ Select All-In-One - 2g | Purple Ape Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | BRIQ Essentials Blue Dream 2g All in One Select · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | BRIQ 2 Flavor Series Waffle Hut 2g Select · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | BRIQ Essentials Strawberry Cough 2g All in One Select · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | BRIQ 2 Flavor Series Raspberry Parfait 2g Select · Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | BRIQ Select All-In-One - 2g | Unicorn Piss Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | SAVVY Hyphen AIO KIT 2g | Clementine Vape Pens | 2 g | $35$4522% off | $17.50/g | Releaf 85624 Patagonia · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Patagonia whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Patagonia, cheap ounces, cheapest flower per gram, Patagonia deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.