Scottsdale, AZ cannabis price index
Flower in Scottsdale typically costs $7 per gram (average $7.01) — measured across 508 priced listings at 3 licensed dispensaries.
Comparable range $3.21–$10 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Scottsdale flower prices by package size
Averages of the real packages on Scottsdale menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $31.39 | $10.50 | $8.97 | 236 |
| Quarter (7g) | $39.23 | $20 | $5.60 | 24 |
| Half (14g) | $69.57 | $30 | $4.97 | 193 |
| Ounce (28g) | $54.50 | $50 | $1.95 | 2 |
Biggest current price drops in Scottsdale
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Chocolate Pie Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Iced Berry Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sans Souci Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 11:11 Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Zoap #54 Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Sugar Gem Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Moonbow Sunset Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Papaya Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Kush Mint Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Laff Taff OG Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | (the) Essence | Durban Poison | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $17.60$4460% off | $17.60/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | (the) Essence | Pineapple Express | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $17.60$4460% off | $17.60/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | (the) Essence | Granddaddy Purple | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $17.60$4460% off | $17.60/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | (the) Essence | Northern Lights | Pods | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $17.60$4460% off | $17.60/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | (the) Essence | Cereal Milk | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $17.60$4460% off | $17.60/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Cadillac Rainbows Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | LA Baker Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Axilla Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Black BBGM Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Ecto-Cooler Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Dulce BX Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Chemmy Jones Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Cap Junky Limited Harvest Flower Flower | eighth | $14.45$3559% off | $4.13/g | Sol Flower Dispensary Scottsdale Airpark Scottsdale · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | C-Cell Cartridge 500mg - White Fire OG Drip · Vape Pens | 1/2 g | $11$2658% off | $22/g | Mint Cannabis - Scottsdale Scottsdale · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Scottsdale whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Scottsdale, cheap ounces, cheapest flower per gram, Scottsdale deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.