Englewood, FL cannabis price index
Flower in Englewood typically costs $6.43 per gram (average $12.27) — measured across 171 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $5–$49.50 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Englewood flower prices by package size
Averages of the real packages on Englewood menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $23.53 | $13.50 | $6.72 | 98 |
| Quarter (7g) | $42.40 | $25 | $6.06 | 10 |
| Half (14g) | $41.50 | $35 | $2.96 | 10 |
Biggest current price drops in Englewood
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Pineapple Donut Whole Flower REEF Cannabis · Flower | eighth | $13.50$4570% off | $3.86/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Curaleaf Orbit Cookies Pre-Roll Single | 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Curaleaf Baba yaga Pre-Roll Single | 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Curaleaf Frost Wraith Pre-Roll 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Curaleaf Dulce Fresa Pre-Roll 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Curaleaf Country Cookies Pre-Roll Pack 2-Pack | 0.8g Flower | 2/5 g · 2-pack | $6$1250% off | $15/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Curaleaf Pepe L'Orange Pre-Roll 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Curaleaf Collie Man Kush Pre-Roll 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Curaleaf Silver Mirage Pre-Roll 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Curaleaf Cap Junky Pre-Roll 1g Flower | gram | $6$1250% off | $6/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Find. Orange Z Trim & Shake 7g Flower | quarter | $25$5050% off | $3.57/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Find. Delphi Diesel Trim & Shake 7g Flower | quarter | $25$5050% off | $3.57/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Find. Atomic Papaya Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $19.50$3849% off | $5.57/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Find. Raspberry Parfait Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $19.50$3849% off | $5.57/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Find. StarDawg x Northern Lights Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $19.50$3849% off | $5.57/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Find. Durban Nights Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $19.50$3849% off | $5.57/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Maui Wowie | Cartridge | 0.5g Curaleaf · Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Curaleaf Trainwreck Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Curaleaf Tangerine Dream Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Curaleaf Platinum Kush Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Curaleaf Pink Champagne Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Curaleaf Northern Lights Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Curaleaf Lemon Skunk Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Curaleaf Harlequin Cartridge 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $18$3549% off | $36/g | Curaleaf Dispensary Englewood Englewood · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Englewood whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Englewood, cheap ounces, cheapest flower per gram, Englewood deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.