Florida City, FL cannabis price index
Flower in Florida City typically costs $5.65 per gram (average $5.93) — measured across 55 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$7.94 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Florida City flower prices by package size
Averages of the real packages on Florida City menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $23.16 | $15 | $6.62 | 34 |
| Quarter (7g) | $34.71 | $30 | $4.96 | 17 |
| Half (14g) | $62.50 | $50 | $4.46 | 2 |
| Ounce (28g) | $149 | $149 | $5.32 | 2 |
Biggest current price drops in Florida City
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fresa Cookies | Big Buds | 14g Flower | half ounce | $50$11055% off | $3.57/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Blood Orange | Disposable | 1g Later Days · Vape Pens | gram | $25$5050% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Stardawg Pie Flower Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Bouncing Buddha | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sundae Eclipse Flower Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Zero Gravity Flower Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Purple Alien | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Hoover Runtz Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Sundae Eclipse Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Banana Cream Jealousy | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Stardawg Pie Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Sherb Cream Pie Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Valley of Fire Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Bouncing Buddha | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Purple Alien | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Red Rock Runtz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Jealous Cake | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Flora: Live Resin Vape Cartridge Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Cake Mintz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Banana Cream Jealousy: Live Resin Vape Cartridge Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Lollipopz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Strawnanna Flower Flower | 3.54 g | $25$4038% off | $7.06/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Banana Cream Jealousy | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $25$4038% off | $7.06/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Blue Widow 1:1 THC:CBD Vape Cartridge Vape Pens | gram | $25$4038% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Florida City Florida City · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Florida City whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Florida City, cheap ounces, cheapest flower per gram, Florida City deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.