Greenacres, FL cannabis price index
Flower in Greenacres typically costs $6.43 per gram (average $6.86) — measured across 102 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$10 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Greenacres flower prices by package size
Averages of the real packages on Greenacres menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $24.94 | $15 | $7.13 | 82 |
| Quarter (7g) | $52.50 | $30 | $7.50 | 12 |
| Half (14g) | $43.75 | $40 | $3.13 | 8 |
Biggest current price drops in Greenacres
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Yummy 3.5g Small Bud Flower | eighth | $15$3050% off | $4.29/g | Sanctuary Cannabis Greenacres Dispensary Greenacres · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Alaskan Candy 3.5g Flower | eighth | $25$5050% off | $7.14/g | Sanctuary Cannabis Greenacres Dispensary Greenacres · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Humble Pie 3.5g Flower | eighth | $25$5050% off | $7.14/g | Sanctuary Cannabis Greenacres Dispensary Greenacres · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Juice Box 3.5g Flower | eighth · 3-pack | $25$5050% off | $7.14/g | Sanctuary Cannabis Greenacres Dispensary Greenacres · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Point Break 3.5g Flower | eighth | $25$5050% off | $7.14/g | Sanctuary Cannabis Greenacres Dispensary Greenacres · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blue Cheese Liquid Shatter Vape Pens | each | $32.50$6550% off | $32.50/piece | Sanctuary Cannabis Greenacres Dispensary Greenacres · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Greenacres whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Greenacres, cheap ounces, cheapest flower per gram, Greenacres deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.